„Председник Трамп је, заправо, сâм одговорио на оптужбе да верује Путину. Како је рекао сâм Путин, Трамп је јасно подсетио оне који немају шта паметније да раде него да се баве тим ’прљавим пословима‘ шта је председник Путин рекао у вези с овим делом разговора на конференцији за новинаре“, изјавио је Лавров у интервјуу телевизијском каналу „Ен-Би-Си њуз“.
Према његовим речима, Трамп је покренуо ово питање на састанку, а Путин је потврдио да Русија никада није чинила ишта да би интервенисала у америчким изборима и да је руски председник стекао утисак да је Трамп прихватио његово објашњење.
Лавров је нагласио да Путин никада није говорио о томе да су се Трампу допале његове речи.
У вези с наводним мешањем Русије у председничке изборе у САД и „везама“ Трамповог тима с Москвом новинар „Ен-Би-Си њуза“ је поставио Лаврову три додатна питања о томе како су ову тему разматрали Трамп и Путин на маргинама самита Г20 у Хамбургу.
„Имам осећај као да сам на расправи у Сенату посвећеној истрази о Трамповој издаји америчких интереса“, рекао је Лавров.
Разговор о сајбер-безбедности иницирао Трамп
Разговор о сајбер-безбедности на састанку руског и америчког лидера иницирала је америчка страна, рекао је Лавров.
Према његовим речима, лидери двеју земаља током разговора бирају теме у којима, према њиховом мишљењу, две земље могу да сарађују у корист својих људи, безбедности региона и света.
„И они су заиста разговарали о сајбер-безбедности. Председник Трамп је покренуо ову тему, рекао је да се добро сећа да је председник Путин јавно одговорио на питање да ли се Русија мешала у америчке изборе, те да је одговор био ’не’“, рекао је Лавров.
Шеф руске дипломатије је нагласио да је „амерички председник био очигледно заинтересован за разговор о овим питањима“.
Американци од почетка штите Нусра фронт
Шеф руске дипломатије се нада да ће стварање зона деескалације у Сирији помоћи, поред осталог, да се покрене ефикасна борба против терористичке организације Нусра фронт.
Седмог јула је објављено да су експерти Русије, САД и Јордана усагласили меморандум о стварању зона деескалације на југо-западу Сирије: то су области Дера, Кунејтра и Сувејда. Безбедност око зона деескалације у прво време ће штитити војна полиција у координацији са САД и Јорданом.
„Заиста се надамо да ће договор о зонама деескалације решити проблем услед којег је пропало оно о чему смо се договарали с претходним председником Бараком Обамом, а то је питање Нусра фронта у свим његовим варијантама“, рекао је Лавров.
Он је подсетио да је управо због тога што Америка није желела да се бори против Нусра фронта на јесен прошле године пропао договор Москве и Вашингтона о координисању борбе против терориста у Сирији.
„Од самог почетка је коалиција на челу са Сједињеним Америчким Државама више или мање активно, понекад се више, а понекад мање супротстављајући ДАЕШ-у, очигледно штитила Нусра фронт. Све чињенице су указивале на то“, навео је министар.
Он је нагласио да Русија основном препреком за решавање сиријске кризе сматра терористичку претњу у тој земљи. Према његовим речима, Русија настоји да буде флексибилна у односима с партнерима како би се борила против тероризма.
„Договарали смо се с Ираном и, узград, с Турском, договарали смо се с Немачком, САД, наоружаном сиријском опозицијом, покушавамо да постигнемо прекид војних дејстава између владе и оних који се боре на страни патриотске опозиције, како би све снаге биле слободне за борбу против терорита“, навео је Лавров.