Јак земљотрес који је управо погодио део анталијске регије, најзначајније за турски туризам, сигурно ће проузроковати много мање штете од оних политичких потреса због којих се шеста туристичка сила у свету тешко оправља.
Турска сада „упире и очи и наде у Русе“, који су још крајем 2015. године по турском обарању руског војног авиона, масовно одустали од одмора у Турској и учинили да јој 2016. буде једна од најлошијих туристичких сезона. Тако кажу туристички посленици у Анталији, који на све начине покушавају да врате ствари у нормалу, па су недавно угостили и један број новинара из Србије да би их уверили да је Турска и даље добро и безбедно место за одмор.
Преносећи утиске, Борислав Коркоделовић за Спутњик каже да су Турци оптимистични пре свега због обнављања веза са Русијом.
Према најновијим подацима, у првом полугођу ове године у Анталију је стигло око 1,1 милион руских туриста. То је повећање од 1.400 одсто у односу на исти период прошле године која је била веома тешка за туристичку индустрију Турске.
Коркоделовић подсећа да су још крајем 2015, по обарању руског авиона и прекиду односа двеју земаља, туристичке агенције у Русији следиле позив власти руским туристима да не иду у Турску. Потом је у 2016. дошло до серије терористичких напада у Турској, а пре годину дана и покушаја државног удара и одговора председника Реџепа Тајипа Ердогана, због чега су се искомпликовали односи са Западом.
„Све се то одразило на значајан пад доласка иностраних туриста, о чему најречитије говоре бројке о руским туристима. Док је у 2015. која је на крају већ била окрњена због прекида односа Русије и Турске, забележено 3,6 милиона руских туриста, пре свега у Анталији, прошле године је та бројка спала на непуних 900.000. То се значајно осетило на приходима турске туристичке индустрије. Рачуна се да су имали између 11 и 12 милијарди долара губитка, од чега само због недоласка руских туриста негде око седам милијарди“, каже Коркоделовић.
Пошто је, по извињењу Ердогана Русији почела постепена нормализација односа двеју земаља, то се ове године одразило и на туризам.
„Све очи и наде су нам упрте према гостима из Русије“, рекли су представници Савеза туристичких агенција Турске и градоначелници Кемера и Алање, најзначајнијих туристичких одредница на подручју Анталије, констатујући да не очекују значајан број туриста из Западне Европе.
С обзиром на досадашњу посету Руса, очекивања су да ће их ове године укупно бити најмање два и по до три милиона.
„Већ сада, према подацима закључно са јуном, руски туристи су у Турској узели највећи део тог тржишта. Значајан је пад доласка немачких и осталих туриста из Западне Европе, а судећи према најновијим вестима да немачка влада заоштрава став према председнику Турске Ердогану, то ће се сигурно одразити на долазак Немаца. Њих је у првој половини године већ било 40 одсто мање него пре годину дана“, наводи Коркоделовић.
Он подсећа да су у 2015, која је била једна од најбољих година за турски туризам, Турци угостили 5,6 милиона Немаца и то је била водећа нација по броју туриста у Турској. Иза ње су били Руси.
„Сада су Руси водећа нација, и у Турској очекују да они буду ти који ће помоћи да ова сезона личи колико-толико на оне рекордне године, 2013, 2014. и 2015. У 2014. је било негде око 42 милиона туриста, 2015. је било 39 милиона, да би прошле године број иностраних гостију пао на 26 милиона“, каже Коркоделовић за Спутњик.
Како су оценили турски саговорници новинара из Србије, јака воља и далековидост државника, Путина и Ердогана и двеју влада, омогућила је опоравак у привредним односима, који се пре свега огледа у повећаном броју руских туриста у Турској. Опоравак руске привреде, такође је, сматрају они, омогућио већем броју руских грађана да се одмарају у иностранству.
Сада је, како наводе, главни проблем што велика потражња са руског тржишта не може да буде задовољена због недостатка чартер авиона.
И надају се да ће брзо бити премашен рекорд из 2014. године када је у Турској боравило 4,5 милиона руских туриста.