Оптужбе су потекле из института за анализу производа у Мађарској и Словачкој, али убрзо је то постала и политичка тема Вишеградске групе коју, осим ове две земље, чине још Пољска и Чешка.
Читав низ међународних компанија за тржиште Европске уније под истим називом нуди сасвим различите производе: по правилу су то квалитетнији производи за Запад, а за Исток се производи са далеко више адитива и арома уместо природних састојака и неквалитетних, односно јефтинијих састојака уместо „правих“, наводи „Дојче веле“.
Оптужба је на политичком нивоу упућена Европској комисији, али, како се наводи, и западни медији су открили да ипак има истине у такозваном „Нутела сукобу“ — названом по познатом намазу чији се састојци и чак укус знатно разликују по земљама где се продају.
Како медиј истиче, недавно је и немачка телевизија ВДР објавила репортажу о многим пре свега прехрамбеним производима који под истим називом имају сасвим другачији састав на Истоку и на Западу.
Познато је, наводи „Дојче веле“, да то не чине само са храном. И козметички производи по састојцима знају да се разликују, иако се мање квалитетне варијанте често на Истоку скупље наплаћују.
Како се наводи, дописник АРД-а из Брисела Ралф Зина је ове седмице открио да је барем један немачки произвођач не само признао ту праксу, него је објавио да тога више неће бити: произвођач кекса „Балзен“, познат на пример по кексу „Лајбниц“, најавио је да ће убудуће у кексу „са маслацем“ заиста бити маслац и да ће састојци бити исти без обзира где у ЕУ купили њихов кекс.
Управо је, наводи се, „Балзен“ увек изнова био пример предузећа које на драстичан начин вара потрошаче у источној Европи: за западне потрошаче је у кексу заиста био маслац, али за „сиромахе Европе“ у њима је углавном била палмина маст и ароме маслаца.
Али то природно уље специфичног укуса у свежем облику, помало црвенкасте боје, једва може да се упореди са рафинираним масовним производом који се нуди светском тржишту — за који постоји сумња да је штетан и за људско здравље.
Представник Балзена је, наводи „Дојче веле“, дописнику АРД-а рекао да од почетка јула и у погону овог произвођача кекса у Пољској тече производња по „немачком“ рецепту, дакле са маслацем, а не палминим уљем.
Из тог погона, како се наводи, „Балзенов“ кекс стиже у већину „нових“ земаља Европске уније, али ће можда потрајати још коју седмицу да се реше проблеми са складиштењем нешто осетљивијег кекса са маслацем и дође паковање где ће онда тачно писати састојци производа. Та компанија више не намерава да прави различите производе за различите земље ЕУ.
Често се чује аргумент произвођача да се тако „прилагођавају“ укусима тржишта.
Конкретно, пише „Дојче веле“, када је реч о чоколадном намазу „нутела“, састојци су практично идентични у Мађарској и Француској, открива ВДР.