Линг Линг продаје орашасте плодове палме арека, популарно назване бетел орасима.
„Што си лепши, више новца зарадиш. Зато се и облачим овако“, испричала је улична продавачица за Си-Ен-Ен. Бетел ораси невероватно су популарни на подручју Тајвана, Индије, Мјанмара и осталих држава јужне и југоисточне Азије. Готово десетина становништва планета Земље жваће орахе бетел, што их чини четвртом најкоришћенијом психоактивном супстанцом на свету. Дуван, алкохол и кофеинска пића једине су такве супстанце распрострањеније од бетел ораха.
Уз готово сваку прометнију улицу у Тајвану, осветљене кабине с оскудно обученим лепотицама послужују муштерије које најчешће наручују из камиона или аутомобила.
Бетел ораси име су добили по свом омоту. Наиме, традиционални начин припреме захтева да се орах арека палме замота у бетел лишће, што је најчешће лишће кафе. Замотани у лишће препуно кофеина, ораси палме корисницима дају благи осећај еуфорије, сличан осећају који имате након што попијете превише кафе.
Продавачице су испричале репортеру Си-Ен-Ена да бетел ораси продуховљују конзумента, док неки други кажу да лечи мамурлук. Најчешће варијације су припремљене с гашеним кречом, дуваном или разним зачинима. Различитих укуса и начина прављења, сви имају готово исти утицај на корисника.
Прво што осетите је шок по читавом телу. Температура тела порасте и почнете да се знојите. Откуцаји срца се убрзају и осетите као да сте дрогирани, и управо због тога неки корисници бетел орахе пореде с метамфетаминима. Готово истовремено се појачано лучи пљувачка, због чега сте приморани да пљујете. Неискусни корисник тек тада ће приметити црвене мрље по готово свим плочницима. Наиме, бетел лишће људску пљувачку фарба у црвено и навика је готово свима да је само испљуну на тротоар.
Осим зависности, жвакање бетел ораха изазива и рак у устима. У Тајвану девет од десет особа којима је дијагностикован рак уста жваће бетел орахе. У земљи у којој годишње више од 2.000 људи умире од рака уста, такве статистике додатно забрињавају. Међународна агенција за истраживање рака (ИАРЦ) и званично је прогласила орахе палме арека канцерогенима, али то не смањује њихову потрошњу у југоисточној Азији.
Председник Тајванског савеза за контролу ораха арека и превенцију рака уста Хан Лианг Јиун каже да постоји неколико разлога зашто је жвакања бетел ораха толико популарно. Првенствено је реч о радницима који добијају додатну енергију за дуге радне дане, а возачима камиона помаже да дуже возе без одмора. Осим тога, Лианг Јиун је уверен да је важан и друштвени моменат: „Лакше је стећи пријатеље жвакањем ораха бетел него пушењем цигарета“.
Тајван се свим силама труди да натера људе да се одвикну од жвакања бетел ораха. Тајпеј већ две године забрањује пљување остатака бетел ораха и свако ухваћен у таквом прекршају добије казну и мора да прође кратки програм одвикавања. На државном нивоу постоје подстицаји за пољопривреднике који одлуче да престану да узгајају бетел орахе и почну да узгајају манго или чајевац.
Б92