„У свим земљама заостали бизнис криви ’зелене‘ за своје проблеме. Али ниједна од ’зелених‘ организација САД не би примила руска државна средства или новац ’Гаспрома‘ као државног предузећа на ’задату‘ тему, јер је губитак угледа и сопствених присталица много важнији од добијања слабог финансирања“, рекао је Шварц.
Према његовим речима, руско финансирање које се може издвојити за потребе заштите животне средине у Сједињеним Америчким Државама, много је мање од оног којим управљају америчке приватне фондације. Штавише, када велике руске компаније за ресурсе јавно објављују да желе да дају донацију еколошким организацијама у САД, онда Светска фондација за природу у Русији одмах добија 2-3 захтева од америчких еколошких организација о угледу компаније у Русији.
Према његовим речима, ове оптужбе једнаке су онима које износи руска рибна индустрија Савету морског удружења и дрвна индустрија Савету шумарског удружења да им он за амерички новац забрањује да секу заштићене шуме.
„Имамо заједнички планету и заједничке проблеме. Јасно је да је решење проблема некоме профитабилније, а некоме мање профитабилно. Али је сасвим јасно да већина америчких организација које се боре са уљаним шкриљцима, они првенствено штите своју чисту воду“, рекао је представник Савета.
Раније су републиканци у Представничком дому и најмање један члан администрације Доналда Трампа позвали министра финансија да испита могуће руско финансирања бораца за животну средину који се противе развоју уљних шкриљаца и технологије хидрауличног фрактурирања која се при томе примењује.