У свеобухватној анализи ризичних фактора који стоје иза деменције, научници су указали на оне од посебног значаја.
Научници подсећају на то да многи људи престају да се даље образују после 15. године живота, а ту је и проблем високог крвног притиска, гојазности и губитка слуха у средњем животном добу.
Опасни су и пушење, депресија, физичка неактивност, друштвена изолација и дијабетес у познијим годинама.
Стручњаци сматрају да би елиминацијом тих фактора у просеку могао да се елиминише један од три случаја деменције у свету.
„Иако се деменција дијагностикује у каснијем животном добу, промене на мозгу почињу годинама раније“, објашњава професорка на Колеџ Универзитету у Лондону Џил Ливингстон.
Према последњим проценама Међународног удружења оболелих од Алцхајмера, око 47 милиона људи у свету пати од деменције, а трошкови болести повезаних са пропадањем функција мозга износе 818 милијарди долара годишње.
Деменцију изазивају болести мозга, од којих је најчешћа Алцхајмерова, која узрокује пропадање ћелија мозга и утиче на памћење, понашање, оријентацију и сналажење у простору, као и способност спровођења свакодневних активности.
Број људи које погађа деменција порашће до 2050. године готово три пута и обухватити 131 милион људи, процењује Светска здравствена организација.
Стручњаци су утврдили да су код 35 одсто случајева деменције, који су могли да буду спречени, три најважнија фактора превенције — повећање образовања у млађем добу, смањење проблема са слухом у средњим годинама и престанак пушења.
Кликс