Генерални директор Института за регионалне проблеме Дмитриј Журављов објашњава ове спекулације тиме да се на Трампа с једне стране врши јавни притисак споља, а са друге га притиска део његове екипе који је остао уз њега.
„’Капитена тима‘, односно Трамповог саветника, дисквалификовали су још на самом почетку. Трампа тако више не окружују они људи са којима је он ушао у председничку трку, већ је много играча замењено. Ипак, требало би имати у виду да је Трамп човек који се не задовољава тривијалним решењима. Он се ипак сасвим добро сналази у тим устајалим и досадним условима који су владали у политици САД последњих година“, оцењује Журављов.
Он скреће пажњу на чињеницу да Тилерсон није професионални дипломата и да тешко плива у тим водама, а да му је, будући да му други кроје кадровску политику, још теже на позицији државног секретара.
„Он је одличан преговарач, али сасвим је друга ствар налазити се на челу дипломатског ресора. Са друге стране, проблем је у томе што Тилерсон није политичар, а ни Трамп није политичар. Подсетимо се зашто је Тилерсон уопште и био предвиђен за то место и зашто су му управо то потом узимали као највећи минус — због добрих веза са Русијом“, истиче руски експерт.
По мишљењу Александра Чичина са Руске академије државне управе, разлог за ове спекулације могло би да буде то што је Тилерсон покушао да „испегла“ политику САД према њиховим партнерима.
„Питање је шта ће бити сад. Сада су односи Трампа са ЕУ веома лоши. То је очигледно. И то није само у вези са чињеницом да Америка не жели да учествује у Париском климатском споразуму, већ то показује и ново увођење санкција према Русији, које ЕУ не подржава у потпуности. Ту је и причино отворен конфликт између САД и Немачке из крајње економских интереса. Конфликт је очигледан, а потврдила га је и канцеларка Меркел“, наводи Чичин.
Кад је реч о последицама евентуалне оставке Тилерсона, он каже да би то додатно отежало Трампову ситуацију, додајући да Тилерсон досад није изазивао никакве негативне реакције ни код републиканаца, ни код демократа.
„Сада, међутим, ситуација постаје све сложенија. Један за другим Трампа напуштају људи који су били у његовом тиму. Сасвим недавно је отишао Шон Спајсер, потом се слично дешава са Џефом Сешонсом, главним тужиоцем. Трамп је свакако незадовољан развојем ситуације“, подсећа Чичин.
Он додаје да је Трампова критика на рачун Сешонса и изазвала реакцију Тилерсона, који је незадовољан чињеницом да је председник против јавног тужиоца.
„У оваквим условима јасно је да је екипа председника САД у великој опасности, што укупно гледано може додатно да продуби кризу око Трампа“, каже саговорник Спутњика и упозорава да би одласком Тилерсона Трамп остао сам.
„Чини ми се да он неће издржати притисак. До овакве ситуације још није долазило у историји Америке, да председник остане сам наспрам читаве државе“, закључује Чичин.
Прес-секретар Кремља Дмитриј Песков одбацио је спекулације о могућој оставци Тилерсона као празне приче. „Засад нисмо чули никакве званичне изјаве, нити од Тилерсона, нити из Беле куће“, констатовао је Песков.