Другу годину заредом, та невладина организација апелује на хрватске власти да упуте извињење за ратне злочине за време и после „Олује“.
Како пише у петицији, која ће заједно са прикупљеним потписима бити достављена удружењима која окупљају жртве и њихове најближе који још чекају правду, „стидимо се не само због тога што су ти злочини почињени у наше име, већ и зато што институције наше државе нису на те злочине одговориле у складу са принципима правде, односно нису учиниле довољно да се задовољи правда за жртве“.
Како за Радио Слободна Европа каже координатор Програма помирења у Иницијативи Никола Пухарић, циљ пројекта „Исприка“ је да Влади Хрватске укаже да је потребно да се извини жртвама кршења људских права и ратних злочина за време и након „Олује“ и њиховим породицама, као неки минимум солидарности, „након што је мало ратних злочина из тог раздобља истражено, још мање процесуирано, а тек једва нешто починилаца правоснажно осуђено“.
Прошле године прикупљено је 320 потписа за петицију, али како ће овогодишња кампања уз друштвене мреже и медије укључивати и билборде и плакате на јавним просторима у Загребу, за сада у трамвајима, организатори акције очекују већи одазив него годину раније.
Иницијатива младих објашњава да не тражи извињење уместо процесуирања ратних злочина, већ управо супротно.
„Наравно, то не би значило да онда не треба процесуирати злочине, него би то извињење требало у себи да укључи и неки залог за спремност на процесуирање свих кршења људских права“, каже Пухарић.
Танјуг