Након полагања венаца код Споменика устанку, присутнима се обратио Милан Сурла, борац 6. личке дивизије Никола Тесла.
„Част ми је да вам честитам свима годишњицу устанка у Србу. Већина нас није ишла у партизане да би се борила за комунистичку власт, већ против окупатора“, рекао је Сурла и додао да је антифашизам заједнички Хрватима и Србима.
Окупљенима се у име Антифашистичке лиге Републике Хрватске обратио и Зоран Пусић.
„У Србу се догодио масовни народни устанак подстакнут страшним злочинима које су усташе Макса Лубурића починиле над становницима овог краја. Устанак су организовали људи који заслужују наше најдубље поштовање јер су се супротставили фашизму док је он био на врхунцу“, рекао је Пусић. Он је додао да сматра да је недопустиво оснивање стручне комисије које ће дати мишљење о томе шта треба урадити с таблом у Јасеновцу с натписом „За дом — спремни“.
„Недопустиво је да странка која је добила релативну већину на парламентарним изборима и релативну већину на локалним изборима у Загребу активно помаже НДХ носталгичаре да затру симболе народноослободилачке борбе и, између осталог, и подстиче промену имена Трга маршала Тита у Загребу“, закључио је Пусић.
Бивши председник Републике Хрватске Стјепан Месић такође је одржао говор у ком је изразио задовољство што је поновно у прилици да присуствује обележавању ове значајне годишњице.
„У току су бедни покушаји појединих групица да омету овај скуп, због чега смо под снажним полицијским надзором. Истина се може неко време потискивати, али се не може победити“, рекао је Месић.
Председник Српског националног већа Милорад Пуповац последњи је говорио на свечаности и захвалио је свима који су дошли на обележавање Дана устанка.
„Хвала вам што сте дошли да покажете да поштујете исте вредности које су поштовали и устаници. Од њих нећемо никада одустати. Устанак је настао због страшних злочина. Да ли је у устанку било грешака? Јесте. Да ли су убијани људи у акту освете? Јесу“, рекао је Пуповац и је позвао званице да минутом ћутања одају почаст свим жртвама устанка.
Обележавање је обезбеђивало 150 интервентних и специјалних полицајаца, а све је прошло без иједног забележеног инцидента, пише „Јутарњи лист“.
Против свечаности је протестовало око 50 чланова Аутохтоне — Хрватске странке права (А-ХСП), а међу њима је био и председник те странке Дражен Келеминец. Они су задржани на удаљености од неколико стотина метара од самог места одржавања свечаности, па су се пре краја одавања почасти разишли.
На обележавање Дана устанка позвани су и председница Колинда Грабар Китаровић, премијер Андреј Пленковић и председник Сабора Гордан Јандроковић, али нико од њих се није одазвао.