Овакав Путинов потез је за нашег саговорника заправо очекиван, имајући у виду амерички потез на крају Обамине администрације, када су Американци протерали велики број руских дипломатских представника и практично онемогућили коришћење неких некретнина које су руске дипломате и Руска Федерација користили за своје потребе.
„Путин је до сада био суздржан, зато што је очекивао да ће америчка политика да се промени онако како је Трамп најављивао и у предизборној кампањи и у моменту када је дошао на власт. Међутим, у сукобу са дубоком Америком очигледно да Трамп није у могућности да изгура те своје спољнополитичке циљеве и дошло је до закона о санкцијама“, каже Миливојевић и додаје да је дубока Америка на овом примеру победила.
„Тамо ипак доминира русофобија“, додаје Миливојевић.
Он указује да је протеривање дипломата, поготову у већем броју, знак да је дошло до кризе у билатералним односима и да је ово први сигнал који показује да уколико не буде неког побољшања, ти односи могу да иду у даље заоштравање све до прекида дипломатских односа.
На питање шта показује то што је у Русији било више од хиљаду америчких дипломата, Миливојевић каже да је Русија од приоритетног значаја за Америку. Американци су преко огромног броја људи у дипломатској мрежи покрили све могуће активности на територији Русије.
„Кад погледате колика је Русија и шта је то све у Русији што може да интересује Американце од политике, економије, културе, војног комплекса… На овај начин ће Руси знатно редуковати америчке активности и сигурно да ће затворити неке канале за праћење доста важних ствари у Руској Федерацији које су од интереса за Американце“, каже српски дипломата.
Протеривање дипломата је знак да је криза у билатералним односима и ако се ситуација буде заоштравала следећи корак је прекид дипломатских односа.
Амбасаде остају отворене, контакта ће бити и они ће функционисати, с тим што ће обе стране настојати да спрече активности које им не иду у корист.
„Уколико не дође до неког значајнијег пробоја на политиком нивоу у зависности како се ствари крећу у самој Америци, да ли ће Трамп ипак успети да сузбије русофобију која је тамо апсолутно доминантна?! И у којој мери ће успети ипак да промовише тај свој концепт да треба имати дијалог пре свега са Русијом као најзначајнијим глобалним партнером и супарником али и партнером, у тој мери ће зависити даљи развој тих односа. Али ово је свакако сигнал да су односи у озбиљној кризи и ово је први знак да Русија неће даље толерисати кварење односа на своју штету и провокације друге стране које остају без њене реакције“, каже Миливојевић.