„Војна Олимпијада“ тренутно се одржава у Русији и још неколико земаља. Такмичење се одвија у 28 војних дисциплина, али „Тенковски биатлон“ и даље остаје најатрактивнији део Игара.
Међународне војне игре спадају међу највећа и најбоље организована војно-спортска првенства на свету, а организују се како би јачале војне везе и сарадњу између земаља-учесница.
Русија сваке године позива НАТО да се прикључи овом такмичењу, али је Грчка једина земља Алијансе која је тај позив и прихватила.
Грци се такмиче у дисциплини „Снајперски рубеж“, а тај део такмичења се одржава у Казахстану.
„Више пута сам на ту тему говорио. Ми смо послали позивнице у 78 земаља, укључујући и земље НАТО-а. Када мене питају о томе, ја се смејем и кажем да „они можда нису спремни. Али, ми смо спремни за поштена и фер такмичења“, рекао је Саљуков.
Он је додао да је руска војска добро обучена за сваку дисциплину и да показује одличну борбену спремност.
Према његовим речима, један од главних принципа Међународних војних игара јесте „демонстрација борбених вештина на такмичењима у пријатељској атмосфери“.
Земља која на својој територији организује такмичење у обавези је и да земљама учесницама обезбеди и технику, а Руси су НАТО-у давали и могућност избора и предлагали им да дођу на својој техници, као што то чине и неке друге земље, попут Кине.
Иначе, Руси су вишеструки победници „Тенковског биатлона“. Из овог такмичења су увек излазили са звањем „непобедивих“.
Ове године је прва руска посада у индивидуалној трци постигла најбољи резултат у историји „Тенковског биатлона“, и то само дан касније након што су Кинези, њихови главни конкуренти у овом такмичењу, поставили нови рекорд.
Руска посада је савладали све препреке без иједног промашаја и стигла је до циља за само 19 минута и 10 секунди, што је за 30 секунди бољи резултат од оног који су поставили Кинеза.
Поређења ради, прошле године најбољи резултат у индивидуалним тракама имала је кинеска екипа која је стигла до циља за 21 минут и 3 секунде, без промашаја у гађању.
Најбољи прошлогодишњи резултат Руса био је 23 минуте и 18 секунди, а имали су један промашај.
Идеја одржавања „Тенковског биатлона“ припада руском министру одбране генералу Сергеју Шојгуу. Ова дисциплина је пре три године ушла у састав Међународних војних игара. Традиционално, прва и финална трка одржавају се на дан отварања и затварања Игара. Ове године у такмичењу учествује 57 посада из 19 земаља, међу којима су и тенкисти Војске Србије. Финале ће бити одржано 12. августа у Алабину, крај Москве.