Иако македонски премијер Зоран Заев упорно тврди да није америчком потпредседнику Мајку Пенсу иза кулиса Самита лидера Јадранске повеље у Подгорици представио план за промену имена Македоније, засад то не пориче нико од америчких званичника.
С друге стране, македонска јавност и политичка елита нимало не сумњају да је до таквог разговора дошло. Један од саговорника Спутњика, професор др Александар Даштевски са Факултета политичких наука, каже да то више и није упитно јер, јер је у Македонији то јавна тајна, подсећајући да неофицијални разговори на таквим скуповима управо и служе да се на њима разговара о нечему што није на јавној агенди.
„То није тајна ни данас, нити је била пре избора. Заев је о томе говорио у више наврата нудећи између осталог и већ у јавности познате комбинације имена ’Северна‘ или ’Горња Македонија‘, уз опаску да Македонија у овом питању мора да савије кичму, јер у противном никада нећемо ући у НАТО“, подсећа наш саговорник.
Оно што је тренутно проблем за Заева, наводи наш саговорник, јесте што се променила политичка клима. Како тврди, већи део становништва, па чак и гласачи његове странке, не желе промену имена „Републике Македонија“. Уколико буде ипак желео да то спроведе, биће му потребна помоћ, јер то неће моћи да изведе сам, јер га у томе не подржавају чак ни сви Албанци. За тако нешто неће имати ни подршку највеће македонске странке ВМРО-ДПМНЕ, која је заправо и победила на недавним ванредним парламентарним изборима. Ако гласачи ВМРО и сама странка реше, додаје професор Даштевски, да бојкотују референдум који Заев намерава да распише о промени имена државе — то не може да успе.
„Тако да ће референдум пропасти и зато је потребно да се створи притисак од стране Американаца, да референдум прође и да се име државе промени. То је супротно вољи грађана Македоније“, истиче наш саговорник.
Он подсећа да је све ово део плана Зорана Заева „3-6-9“, који не зависи ни од самог Заева, јер је то, како тврди, регионални план који треба да буде примењен на цео регион у наредним годинама. Тај план се већ реализује, а то говори и чињеница да је договор Македоније и Бугарске о добросуседским односима поздравио и Стејт департмент, јер није иначе пракса да се споредни билатерални споразум поздравља са тако високог места.
„То је за Запад важно питање и оно ће се одвијати у тим фазама по плану ’3-6-9‘, у којима треба да се уђе у НАТО под именом БЈРМ, после чега би се променило име, или прво да се измени име државе, а после тога да се уђе у НАТО“, објашњава он.
Политиколог и правник из Скопља Сотир Костов каже да није изненађен ничим, јер схвата да је мисија да се Македонија по било коју цену уведе у НАТО. То што Заев тврди да није било разговора о промени имена са другим човеком Америке наш саговорник коментарише овим речима:
„Увек они прво дају саопштење да нешто није тако, демантују… Ми кажемо изјава се даје ујутру, демант око поднева а увече се испостави да је све истина. Ја не сумњам да је то истина, и ја се као грађанин ове државе противим томе јер он нема мандат од грађана Македоније ни право да уопште разговара о промени имена наше државе а камо ли да га мења“, напомиње Костов.
И он подсећа да Заев није победник избора у Македонији и да је победила друга странка. Једини разлог због кога се он налази на месту премијера јесте тај што је албанским странкама понудио више него ВМРО-ДПМНЕ.
План, назван „3-6-9“ је у ствари план хитних реформи које су први корак за „озбиљно пробијање Македоније према евроатлантским интеграцијама. Он предвиђа шта треба да буде урађено у наредна три, шест и девет месеци да би Македонија кренула напред. Три месеца би требало да се заокруже прве реформе, међу којима је и референдум о промени имена, па до одржавања локалних избора (у октобру) како би била обезбеђена аргументација да Европска комисија одустане од условљавања препоруке за почетак приступних преговора. У року од пола године би требало да буде заокружен реформски круг, односно да Савету ЕУ Македонија у децембру покаже озбиљан резултат у више области које ће учврстити перцепцију да је она озбиљан кандидат за пријем у ЕУ. По плану „3-6-9“, за девет месеци би се применио трећи круг реформи, да би до следећег Извештаја Европске комисије о Македонији, земље-чланице Уније могле да се усмере на дискусију о утврђивању датума за почетак приступних преговора с њом.
Подсећања ради, македонски премијер Зоран Заев представио је јуче на Самиту у Подгорици иза затворених врата потпредседнику Америке Мајку Пенсу план за промену имена Македоније. Ово је Спутњик добио као извор из извора блиској македонској делегацији која је боравила у Подгорици. У Кабинету Зорана Заева у изјави за Танјуг навели су да вест није тачна, а да се „све што је разговарано са потпредседником Пенсом објављено званично (на сајту Владе)“.
На званичном сајту Владе Македоније иначе пише да је Заев у Подгорици имао билатерални сусрет са потпредседником САД Мајк Пенсом, који му је, како се наводи, рекао да Македонија може да рачуна на подршку САД, као и да они подржавају политику Владе и напоре Македоније за чланство у НАТО-у.
Заев је пред Пенса изнео неколико предлога за ново име Македоније, па би Република Македоније убудуће могла би да се зове „Горња Македонија“, „Северна Македонија“, или „Република Македонија“ (Скопље).