„Токсична атмосфера“ отежава руску мисију у САД

© Sputnik / Алексей Агарышев / Уђи у базу фотографијаАмбасадор Русије у САД Сергеј Кисљак у амбасади у Вашингтону
Амбасадор Русије у САД Сергеј Кисљак у амбасади у Вашингтону - Sputnik Србија
Пратите нас
Званични контакти руских дипломата у САД су отежани — то је последица „токсичне атмосфере“ створене око дипломатске мисије Русије, изјавио је на телевизији „Русија 24“ амбасадор Русије у САД Сергеј Кисљак који је у јулу завршио своје службовање.
Горожане отдыхают в яблоневом саду в московском музее-заповеднике Коломенское - Sputnik Србија
Како ће се америчке санкције одразити на Русију

„Сада су контакти, наравно, отежани. Када сам одлазио, протоколарни контакти били су мање симпатични него што сам очекивао. Нисам то схватио лично. То је токсична атмосфера која је створена око нас, која је створена око амбасаде, која је створена уопште око Русије“, рекао је Кисљак.

Кисљак је додао да је добио инструкције из Москве да ни са ким у САД не расправља о теми санкција Русији и да је та упутства поштено испуњавао.

„Не коментаришем наше свакодневне контакте са нашим колегама. Имао сам инструкције да не разговарам о санкцијама. Ни са ким нисмо разговарали о санкцијама. И будите уверени да сам поштено испуњавао своја упутства“, истакао је Кисљак.

Дипломата је додао да санкције „нису наша тема“. „Не разговарамо нити тргујемо санкцијама. Зато што верујемо да су оне од самог почетка уведене противзаконито и политички агресивно. То је делимично њихов проблем“, сматра Кисљак.

О америчкој истрази о мешању у изборе

Бивши руски амбасадор рекао је да му Вашингтон није упутио позив да се појави пред великом поротом у вези са тзв. руским трагом у америчким председничким изборима.

Специјални амерички тужилац за Русију Роберт Милер - Sputnik Србија
САД интензивирају истрагу „мешања Русије“ у председничке изборе

„Мислим да је то све прилично измишљена процедура да ће она остати део америчког политичког живота. Они су огрезли у судски процес око лажне информације, губећи сопствено време на ствари које су од другоразредног значаја за Американце који живе нормалан живот“, истакао је Кисљак.

Он је навео да уколико и буде сведочио о такозваном руском трагу у америчким председничким изборима, то неће бити пред Конгресом, већ пред посланицима Русије.

„Наравно да не“, одговорио је Кисљак на питање: ако би хипотетички добио позив да се појави пред великом поротом, да ли би сведочио у Конгресу САД?

„Сведочио бих само пред руским парламентом“, додао је Кисљак.

Специјални амерички тужилац за Русију Роберт Милер сазвао је велику пороту, што би могло да указује на значајно интензивирање истраге о такозваном „мешању Русије“ у председничке изборе у САД.

Америчко-јапанске војне вежбе - Sputnik Србија
Пентагон у страху од Русије прелази на глобалне војне вежбе

О односима Русије и САД

Ситуација која је у оквиру руско-америчких односа трајаће дуго, сматра Кисљак.

„Све што се дешава у руско-америчким односима је прилично комплексно, трајаће дуго времена, јер се свет мења. И мења се на такав начин да Американци губе изузетну прилику за доминацију у свету. Погледајте економију. Русија још није на том нивоу на којем можемо да парирамо америчкој економији, али Европа је већ близу, а Кина — скоро тамо. И изузетност САД већ опада“, истакао је он.

Међутим, Кисљак не мисли да је у односима Русије и Сједињених Америчких Држава дошло до „хладног рата“.  

„Не, ово још није ’хладни рат‘. Мислим да немам логаритамску таблицу према којој бих могао тачно да измерим удаљеност од њега (’хладног рата‘)“, казао је Кисљак.

Горожане отдыхают в яблоневом саду в московском музее-заповеднике Коломенское - Sputnik Србија
Како ће се америчке санкције одразити на Русију

„У праву сте. Нема идеолошког сукоба, да ли градимо капитализам или не, али све што градимо је са људским лицем и због тога се прилично разликује од америчког. Али то није проблем у нашим односима. Проблем у нашим односима је у осећању апсолутне изузетности Американаца и њиховог наводног права да свима осталима говоре шта је добро, а шта је лоше“, истакао је он.

О дипломатској имовини у САД

Русија ће тражити да добије приступ својој дипломатској имовини у Сједињеним Америчким Државама и неће се одрећи права на њих, рекао је бивши руски амбасадор у САД. 

„Ми ћемо тражити, никада нећемо одустати од наших права на ту имовину. И видећемо шта ће се даље десити“, рекао је Кисљак.

Крајем 2016. године администрација Барака Обаме увела је пакет санкција због „мешања у изборе“ и „притиска на америчке дипломате“ који раде у Русији.

Између осталог, блокиране су две стамбене зграде, као и једна викендица, коју је користио стални представник Русије у Њујорку у власништву руске дипломатске мисије. Такође, 35 руских дипломата окарактерисано је као персоне нон грата.

Са Флином о најобичнијим стварима

Сергеј Кисљак, који је своју мисију амбасадора Русије у САД завршио у јулу, изјавио је да је са Флином разговарао о „најобичнијим стварима“ и није разговарао ни о каквим тајнама.

Мајкл Флин - Sputnik Србија
Мајкл Флин одлучио да проговори

„Разговарали смо о најобичнијим стварима… Али комуникација је била потпуно коректна, мирна, апсолутно транспарентна. Није било никаквих тајни, бар не са наше стране“, истакао је Кисљак.

„Постоји неколико тема које су важне за сарадњу Русије и Сједињених Америчких Држава, пре свега тероризам. И то је била једна од тема о којој смо разговарали“, прецизирао је он.

Пензионисани генерал-потпуковник Мајкл Флин од 20. јануара до 13. фебруара 2017. био је саветник за националну безбедност председника САД. Флин је поднео оставку после оптужби да није у потпуности обелоданио садржај својих разговора са Кисљаком.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала