У интервјуу за „Дојче вирчафтс нахрихтен“ он је рекао да се обим испорука у овом случају не може поредити са количинама увоза руског гаса који се неће смањити чак и ако пројекат „Северни ток 2“ не буде завршен.
Вајнберг мисли да ће америчке санкције Русији вероватно имати позитиван утицај на цене у индустрији нафте и гаса. Према његовим речима, санкције ће утицати на транспорт и инфраструктуру, производњу енергената, али ће потражња наставити да расте.
Немачки стручњак истиче да ће санкције утицати на различите нивое производње. Са једне стране, оне ће повећати време извођења грађевинских радова и закомпликовати транспорт, а са друге стране, ограничиће Русију у добијању технологије потребне за екстракцију ресурса.
Без обзира на у медијима и политичким круговима распрострањено уверење да САД желе да буду конкуренција Русији у испорукама свог течног природног гаса, и због тога санкције могу да се посматрају као трговински рат, представник Комерцијалне банке Немачке сматра да не треба преувеличавати могући ефекат. Он је нагласио да ће САД испоручивати течни природни гас у Европу, чак и ако гасовод „Северни ток 2“ не почне са радом.
Осим тога, Русија ће и даље наставити да гасом снабдева Европу у истом обиму.
„Наравно, течни природни гас из Сједињених Америчких Држава представља конкуренцију руском гасу, али обими не могу да се пореде“, истакао је експерт.
На заједничком европском тржишту гаса удео америчког течног природног гаса сувише је мали да би његове испоруке могле да изазову значајне промене у индустрији, због чега би САД могле само да интензивирају конкурентску борбу за европске купце, сматра Вајнберг.
Он је при томе признао да је реализација пројекта „Северни ток 2“ заиста у опасности, али је мало вероватно да ће то озбиљно утицати на енергетску безбедност Немачке. У Европи значај немачког тржишта гаса неће бити смањен, чак и ако земља не добије додатни гасовод за увоз енергетских ресурса из Русије. Иако би „Северни ток 2“ само побољшао положај Немачке, његово одсуство ничим јој не прети, уверен је представник Комерцијалне банке.
Према његовим речима, Русија последњих година Европи продаје гас по високој цени, али она има могућност да створи повољније услове у поређењу са снабдевањем течним природним гасом из Сједињених Америчких Држава. Међутим, Вајнберг је констатовао да постоје и неки проблеми са увозом америчких енергената међу којима је нетранспарентно формирање цена у тој области.