Вашингтон и Пјонгјанг толико су заоштрили реторику да би, кад би се само део међусобних претњи остварио, свет дошао на руб нуклеарне катастрофе са немерљивим последицама.
Званична Русија засад апелује на Сједињене Америчке Државе да се уздрже од провоцирања Северне Кореје како би се избегао најгори сценарио.
Константин Асмолов, са Института за Далеки исток Руске академије наука, објашњава за Спутњик да и Северна Кореја и САД имају техничке могућности за напад.
„Према мојој процени, могућност војног сукоба је око 30 одсто, и јасно је да Пјонгјанг неће бити иницијатор тог конфликта, јер Ким Џонг Ун није самоубица и није карикатура или негативац из другоразредног акционог филма произведеног у Кини“.
Асмолов каже да се САД налазе у веома компликованој ситуацији, јер је за њихов естаблишмент психолошки и политички неприхватљива сама чињеница да Северна Кореја може да изврши ракетни напад, и то не само на Гуам него и на континентални део САД.
„Вашингтонски аналитичари су увек говорили да је севернокорејска интерконтинентална ракета ’црвена линија‘ за САД. Али проблем је у томе што Трамп има веома мали маневарски простор за решавање корејског проблема уз помоћ дијалога, јер је у САД у току невероватна демонизација Северне Кореје. Уколико Трамп пристане на неку врсту дијалога, његови бирачи ће то доживети као уступак ’земљи зла‘ и малтене као пакт са ђаволом“, истиче Асмолов.
Он сматра да ако стварно дође до напада, САД неће користити стратегију „операције под лажном заставом“ и провокације.
„Обратите пажњу на то да се у Америци често помиње ’превентивни напад‘. Подсећања ради, други ирачки рат је почео након што су САД изјавиле да ће Садам Хусеин искористити оружје за масовно уништење против земаља-савезница САД, и да је зато неопходно што пре напасти Багдад. Сада се појављује огроман број алармантних вести да Пјонгјанг наводно већ поседује хидрогенску бомбу итд. Наравно да све то утиче на јавно мњење и на тај начин се креира став да је неопходно напасти Северну Кореју што пре, док још није касно“.
У кампањи против Северне Кореје учествују и амерички медији.
„Вашингтон пост“ пише да је Северна Кореја направила нуклеарну главу довољно малу да стане у њихове пројектиле:
„Те минијатурне верзије бојеве главе могу да стану у ракету, а тиме је Северна Кореја прешла кључни праг на путу ка статусу нуклеарне силе“.
Лист је цитирао делове анализе коју је урадила америчка одбрамбено-обавештајна агенција ДИА, која каже да обавештајна заједница верује да Северна Кореја има нуклеарне главе које могу да носе њени пројектили, укључујући и пројектиле са интерконтиненталним дометом. Ово су потврдила два америчка званичника добро упућена у анализу. Пентагон није коментарисао ове наводе.
Амерички званичници закључили су прошлог месеца да је Пјонгјанг надмашио очекивања у изради интерконтиненталне балистичке ракете способне да добаци до копна САД. „Вашингтон пост“ наводи да Северна Кореја према другим проценама већ има око 60 јединица нуклеарног оружја, много више него што се веровало.