Документ су припремили чланови организације „Ветерани обавештајне службе за разум“ и упутили га шефу државе још крајем јула, а у четвртак је његов садржај доспео у медије.
Позивајући се на независну стручну истрагу ветерани-обавештајци тврде да у сервер Националног комитета Демократске партије САД нису упали хакери, већ је информацију са њега пребацио на спољни уређај неко од оних који су имали приступ овом серверу.
„Кључни налази независне истраге су у томе да су подаци Комитета копирани брзином која далеко превазилази могућности интернета за хаковање из даљине“, наводи се у саопштењу.
Аутори такође указују на то да нема никаквих доказа да је Русија учествовала у цурењу тих података, као и да је управо Русија предала украдене податке ресурсу „Викиликс“, где су и објављени.
У захтеву се помиње и хакер Гучифер 2.0, за кога САД сматрају да је умешан у хаковање, наводно по задатку Москве, али који је негирао своју везу са руским властима. Ветерани обавештајне службе истичу да докази о вези хакера са „Викиликсом“ такође нису утврђени, а сви апели о томе обавештајним службама САД и председнику Бараку Обами остале су без одговора.
У вези са тим, организација је критиковала извештај америчких обавештајних служби од 6. јануара у ком се тврдило учешће Русије у хаковању. „Он (извештај) је углавном заснован на ’проценама‘ које нису поткрепљене никаквим одговарајућим доказима“, пишу ветерани обавештајне службе.
Аутори такође позивају Трампа, који је и сам више пута доводио у питање „кривицу“ Русије, да поставља одговарајућа питања актуелним челницима америчких обавештајних служби, јер, како сматрају ветерани, они крију „како се све то десило“.
Амерички Конгрес води независну истрагу о наводном мешању Русије у америчке председничке изборе на којима је победио Трамп. Ово питање разматра специјални тужилац Роберт Милер који паралелну проверава везе Трамповог окружење са Русијом.
Све оптужбе засноване су на извештају америчке обавештајне заједнице у којем нису наведени никакви докази о умешаности Русије, али дате су одговарајуће процене. Упркос чињеници да истрага још није завршена, Обамина администрација, а затим и Конгрес САД увеле су санкције Русији.
Русија је у више наврата негирала ове оптужбе, а портпарол Кремља Дмитриј Песков назвао их је „апсолутно неоснованим“.