Новинар Спутњика разговарао је са адвокатицом и разјаснио зашто се састајала са сином тада председничког кандидата.
Агенти ФБИ извршили су претрес једног од учесника састанка са Трамповим сином, Пола Манафорта, бившег шефа изборног штаба Доналда Трампа. Лист „Вашингтон пост“ је писао да је претрес извршен без упозорења и у оквиру истраге специјалног тужиоца Милера. Пре тога се појавила информација да ће Милер сазвати „велику пороту“. Како оцењујете овај обрт, да ли то значи да имате чега да се плашите?
— Па, пре свега, ко је рекао да претрес има везе са мојим састанком? Специјални тужилац Милер, ако је веровати медијима, истражује финансијске трансакције господина Манафорта. Такође се зна да он води истрагу о наводном мешању у америчке председничке изборе. То је његов посао. Нисам чула ни за какве извештаје Милеровог тима новинарима да ови поступци имају било какве везе са мојим састанком са сином тадашњег републиканског кандидата. Сигурна сам само у једну ствар, да све који потпирују и подржавају параноидно бунцање о „завери“ на састанку у Трамповој кули, очекује дубоко разочарање.
Друго, „велика порота“ се прилично често користи у истрагама тужилаштва и ФБИ. Међутим, то је тајни део истраге. Она је заштићена законом и неће бити објављена све до јавног суђења, ако уопште буде дошло до тога. Смисао рада „велике пороте“ јесте да оперативно и тајно утврди или да прибави доказе о постојању кривичног дела или реши питање о постојању основа за оптужбе. О томе се, као што знате, не говори у новинским насловима таблоида.
То је у потпуној супротности са суштином рада „велике пороте“. Колико ја могу да судим, тужиоци и истражитељи сада истражују лица која су заинтересована за ескалацију сукоба са Русијом. Такве „експерте за Русију“, као што су Мајкл Макфол (амерички амбасадор у Русији 2012-2014, а пре тога помоћник за националну безбедност председника Барака Обаме) и Вилијам Браудер (финансијер, оснивач фонда „Hermitage Capital Management“, у Русији осуђен у одсуству на девет година затвора због утаје пореза), већ смо неколико пута слушали у Конгресу. То су манипулатори и „архитекте“ хладног рата и они, по мом мишљењу, треба да буду предмети посебне истраге.
Раније сте рекли да су на састанку, осим Трампа Млађег, били Манафорт и зет будућег председника Џаред Кушнер, али да Вам их нису чак ни представили. Такође сте говорили да током састанка Манафорт није показивао никакво интересовање за састанак и бавио се својим стварима. Због чега данас постоји толико интересовање за његово учешће у овом састанку?
— Мислим да је то само због чињенице да је у време састанка он био на одређеној позицији у Трамповом тиму. Али се не сећам да је његово име уопште поменуто, а посебно у вези са било каквом позицијом. Он је за мене остао непознати човек који одсутно седи. Немам апсолутно више ништа да кажем. Мој сусрет није имао никакве везе са изборима.
Шта сте очекивали од састанка са Трампом Млађим?
— То је био покушај да се предају информације о огромној финансијској и политичкој превари одређеној групи људи који вешто манипулишу штампом и политичарима. Мени је била потребна подршка у Конгресу за предстојећу расправу, на коју је позван руски режисер документарних филмова Андреј Њекрасов, који је режирао филм „Закон Магнитски иза кулиса“ („Закон Магнитски“ је амерички закон о персоналним санкцијама против једног броја руских грађана назван по ревизору Сергеју Магнитском, који је умро у затвору због проблема са срцем), који је, захваљујући Браудеровим напорима, забрањен за показивање у Европском парламенту месец дана пре тога… Претпостављало се да ћу на овим расправама говорити и ја.
Ниједан амерички медиј не жели да исприча праву причу. Али амерички народ има право да зна истину. То је њихова прича. Не руска. Слобода говора, наведена у првом амандману Устава САД, не даје никоме права на њену злоупотребу, а још више права на заборав. Оно што се сада дешава у централној америчкој штампи, то више није ни цензура, то је геноцид. А они међу америчким медијима и политичарима који почињу да сумњају у „званичну верзију“ налазе се под огромним притиском.
Постоји много верзија зашто сте се срели са Трампом Млађим. Коју верзију Ви сматрате тачном?
— Само ону коју знам и о којој сам првобитно подробно говорила у одговору на захтев „Њујорк тајмса“, а касније у интервјуу за Ен-Би-Си. Али ако мој интервју на Ен-Би-Сију свако може да види, мој детаљни одговор „Њујорк тајмсу“ скрива се од јавности.