Рано ујутро 12. јуна 2003, саудијски принц Султан бин Турки бин Абдулазиз дошао је у палату у предграђу Женеве, у власништву његовог ујака, покојног краља Фахда.
Краљев омиљени син, принц Абдулазиз бих Фахд позвао је принца Султана на доручак. Абдулазиз је од Султана затражио да се врати у Саудијску Арабију, где ће се решити сукоб настао због Султановог критиковања саудијског вођства. Султан одбија, Абдулазиз одлази да телефонира.
Други човек у просторији, саудијски министар за исламске послове Шеик Салех ел Шеик, одлази, након чега двојица маскираних мушкараца упадају у собу. Они туку Султана, везују га и боду му инјекцију у врат. Несвесног га пребацују на аеродром, у медицински авион. Ово је Султанова верзија догађаја, како је испричао швајцарском суду много година касније, наводи Би-Би-Си.
Султан је претходно стигао у Европу ради лечења, након чега је почео да критикује саудијску владу у интервјуима. Жалио се на корупцију и позвао на низ реформи, навео је Би-Би-Си, а преноси „Блиц“.
Откако је краљ Абдулазиз, познат као Ибн Сауд, основао Саудијску Арабију 1932, у земљи влада апсолутна монархија. Нема толеранције према дисидентима.
Принц Турки бин Бандар био је мајор саудијске полиције, одговоран за чување краљевске породице. Због свађе око наследства завршио је у затвору, а након ослобађања побегао је у Париз, где је 2012. почео да објављује снимке на „Јутјубу“, позивајући на реформе у својој земљи.
По истом рецепту, Саудијци су пробали да убеде Туркија да се врати. Заменик министра унутрашњих послова Ахмед ел Салем позвао га је, а принц је снимио и објавио разговор на интернету.
„Сви ишчекују твој повратак, бог те благословио“, рекао је Салем.
„Ишчекују мој повратак?“ упитао је Турки. „Шта је са писмима које сте ми слали? ’Копиле, довући ћемо те као Султана бин Туркија‘“.
Салем се смеје. „Неће те дирати. Ја сам твој брат“, каже.
„Та писма су од тебе“, одвраћа Турки.
Он је објављивао снимке до јула 2015, након чега је нестао.
Његов пријатељ Ваел ел Калаф, блогер и активиста, каже да је сазнао да су Туркија одвели у пустињску краљевину. Након дуже потраге, открио је чланак у мароканским новинама, у којима је писало да се Турки враћа у Француску након посете Мароку, где је ухапшен и притворен и где му је одређено депортовање.
Не зна се засигурно шта се догодило Туркију бин Бандару, али је пре нестанка дао Ваелу копију своје књиге са поруком: „Драги Ваеле, ове изјаве не треба објављивати, осим ако ме не киднапују или убију. Знам да ће се то догодити. Такође знам како злостављају моја и права саудијских људи“.
Отприлике у исто време, осим Туркија, нестао је још један саудијски принц, Сауд бин Саиф ел Наср.
Сауд је 2014. почео да критикује саудијску монархију на Твитеру. Позвао је на кривично гоњење саудијских званичника који су подржали свргавање с власти египатског председника Мухамеда Морсија.
Након што је анонимни саудијски принц написао два писма у којима позива на уклањање краља Салмана с власти, Сауд је једини припадник краљевске породице који је то јавно подржао. Ово је било равно издаји, и можда је запечатило његову судбину.
Други принц-дисидент, Калед бин Фархан, који је побегао у Немачку 2013, веровао је да је Сауд био намамљен да дође из Милана у Рим да разговара о послу са руско-италијанском компанијом која је хтела да отвори филијале у Заливу.
Приватни авион компаније дошао је по принца Сауда. Али није слетео у Рим, слетео је у Ријад. Испоставило се да су саудијски обавештајци фабриковали читаву операцију. Сада је судбина принца Сауда иста као принца Туркија, а то је затвор… Једина могућа судбина је подземни затвор, испричао је Калед, пренео је Би-Би-Си.
Принц Султан је ишао од затвора до кућног притвора. Због лошег здравља дозвољено му је да оде на лечење у Бостон, где је одмах поднео тужбу швајцарском суду, оптужујући принца Абдулазиза бин Фаха и шеика Салеха ел Шеика да су га киднаповали 2003. Али, швајцарске власти су показале мало занимања за овај случај.
У јануару 2016, Султан је, попут Сауда бин Саифа ал Насра, био намамљен да напусти хотел у Паризу и оде на лет. Планирао је да посети оца, такође познатог критичара саудијске владе, у Каиру. Саудијски конзулат му је понудио приватни млазњак. Упркос ономе што се догодило 2003, прихватио је понуду. Двоје од 18 пратилаца у авиону дало је анонимне изјаве о дешавањима на лету.
Авион је узлетео, показатељи су говорили да иду за Каиро, али два и по сата касније монитори су отказали. Принц Султан је спавао у својој просторији, пробудивши се сат пре слетања. Кад су схватили да слећу у Саудијску Арабију, Султан је почео да удара шакама у врата кокпита и зове у помоћ.
Наређено им је да остану на својим местима. Напољу се видела гомила мушкараца са пушкама који су опколили авион. Војници су извукли Султана из авиона, док је довикивао својим пратиоцима да зову америчку амбасаду, пише Би-Би-Си.
Принц је одведен у хотел, где је држан три дана без пасоша и телефона, након чега му је било дозвољено да оде где жели. Пре него што је отишао, саудијски званичник, који је био један од „стјуарда“ на кобном лету, понудио је „извињење због неугодности“.
Заједно са Султаном, киднаповано је 18 странаца и одведено у Саудијску Арабију, где су били у притвору. Од тада нема вести о принцу Султану.
У међувремену, принц Калед, у егзилу у Немачкој, плаши се да ће такође бити приморан да се врати у Ријад.
„Било је четворо нас из породице у Европи. Критиковали смо породичну владавину у Саудијској Арабији. Троје од нас је киднаповано. Ја сам једини остао“, каже он.
Калед је убеђен да је следећи на листи за отмице.
„Дуго верујем у то. Веома сам опрезан, али то је цена моје слободе“, рекао је он.