Додик је у изјави за Срну напоменуо да је ово само једна у низу одлука Уставног суда БиХ која је политички диригована и директно уперена против Републике Српске.
„Да будем до краја искрен, ова одлука за мене није изненађење, ако се има у виду да Уставни суд БиХ у континуитету доноси антиуставне и политичке одлуке. Не постоји закон који каже да БиХ има имовину, те према томе не постоји ниједан правни основ за књижење било које локације или објекта на БиХ“, рекао је председник Српске.
Он је нагласио да одлука Уставног суда БиХ дубоко задире и у темеље Дејтонског споразума, јер према том споразуму Републици Српској припада 49 одсто територије, а применом ове одлуке однос 49:51 биће нарушен.
„Оно што, такође, морам да приметим јесте да оваква одлука није могла да буде донета у време док је у заједничким институцијама била група људи којима је интерес Српске био на првом месту. Како то да баш сада, када су људи из Савеза за промене ушли у власт у Сарајеву, свака одлука Уставног суда бива уперена против Републике Српске“, истакао је Додик.
Он сматра да је „и став српског члана Председништва БиХ Младена Иванића, који је практично подржао вануставну праксу да се имовина књижи путем суда, допринео свеукупној атмосфери да једна оваква скандалозна одлука буде донесена“.
„Додуше, Иванић је јавно заговарао активацију МАП-а, то јесте приближавање БиХ НАТО-у, за шта је услов управо било књижење војне имовине. Иако у јавности говори да ће БиХ пратити став Србије у вези са приступањем НАТО-у, Иванић се на неким важним местима у свету залаже управо за убрзавање тог пута. За суд који поступа по Уставу и законима, став политичара није битан, али с обзиром на то да говоримо о највишем политичком месту у БиХ, а то је Уставни суд, онда је важан био и мој став и став Иванића, а најважнији став неколико амбасада“, рекао је председник Српске.
Додик је позвао Иванића, с обзиром на то да је Председништво БиХ надлежно за питање одбране, да учини све да питање имовине врати на договор лидера из 2012. године и да спречи праксу суда којом се отима имовина Републике Српске.
Уставни суд БиХ одбио је као неосновану апелацију Републике Српске поднету против пресуда Суда БиХ којима је наложено да војни објекат „Велики Жеп“ у Хан Пијеску буде укњижен на БиХ.
Правобранилаштво Републике Српске у апелацији коју је Уставни суд БиХ одбио 6. јула навело је да је пресудама Суда БиХ о имовини у Хан Пијеску прекршено право на правично суђење из Устава БиХ и Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода.
Пресудама Суда БиХ које су донете 2015. и 2016. године, Републичка управа за геодетске и имовинско-правне послове обавезана је да укњижи на БиХ објекат и земљиште површине 11.474 метра квадратна у Хан Пијеску, те да над њима буду избрисана сва права Републике Српске.
У Републичкој управи за геодетске и имовинско-правне послове (РУГИП) Срни је речено да нема услова за спровођење пресуде Суда БиХ о упису имовине у Хан Пијеску.