Министарство спољних послова Француске је саопштило да је повређено 26 њихових држављана, од којих је најмање 11 у тешком стању.
Како се наводи, француски министар спољних послова Жан-Ив ле Дријан ће касније у току дана посетити Барселону и посетити повређене, пренео је Ројтерс.
АФП наводи да је Белгија саопштила да је један њихов држављанин убијен у нападу, док је из Хага стигла информација да је троје Холанђана повређено.
Грчки дипломата је пријавио да су повређене три особе из његове земље — жена и њено двоје деце.
У најпопуларнијој туристичкој улици у центру Барселоне, Ла Рамбла, у четвртак после подне бели комби је великом брзином улетео међу пешаке, газећи туристе и становнике, а каталонске власти су саопштиле да је у том терористичком нападу 13 особа убијено, док је 100 људи рањено.
Каталонско Министарство унутрашњих послова саопштило је да је 15 особа тешко рањено, док су 23 особе задобиле умерено тешко повреде, а 42 их је лакше рањено, преноси АП, додајући да су рањени пребачени у различите болнице.
Још није јасно колико је тачно нападача учествовало у нападу, који је изведен око 17.00 по локалном времену.
Полиција у Каталонији, где се налази Барселона, саопштила је да ухапсила два мушкарца и да инцидент третира као „терористички напад“.
Полицијски синдикат је једног од осумњичених именовао као Дриса Укабира, а полиција је негирала раније медијске наводе да се један починилац забарикадирао у једном бару.
Председник Каталоније Карлес Пуџдемон саопштио је да је полиција касније ухапсила и другог осумњиченог.
Високи полицијски званичник рекао је да ниједан од двојице осумњичених који су ухапшени није возач, прецизирајући да је један од ухапшених шпански држављанин из Мелиље, док је други Мароканац, преноси АП.
Пуџдемон је рекао за канал ТВ3 да је „приоритет спасавање живота, а потом полицијска истрага, како би се пронашли људи који су одговорни за напад и сви који су им директно или индиректно помогли“.
Амбасада Србије у Шпанији досад није добила пријаве о евентуалном нестанку српских држављана у тој земљи након напада у Барселони, а дипломатски представници Србије у тој земљи ангажовани су на прикупљању података после напада у Барселони.
Одговорност за напад је преузела исламистичка организација ДАЕШ, чија је новинска агенција Амак пренела да су починиоци напада у Барселони „војници ДАЕШ-а“ који су извели операцију као одговор на позиве на нападе на државе чланице коалиције која се бори против те сунитске екстремистичке групе.
Очевици описују призоре хаоса и панике, са телима која су остала да леже у пешачкој зони, док су многи бежали спасавајући живу главу.
Српска држављанка која борави у Барселони и која је „за длаку“ избегла напад била је очевидац сцена непосредно након што је комби покосио пешаке, описујући их као „ужасне и невероватне у том тако веселом и позитивном граду“.
Напад у Барселони осудили су званичници широм света и изразили подршку шпанским властима и народу, понудивши им помоћ.
Танјуг