У једном од војних трилера Ларса Вилдеренга о будућем рату између Русије и Шведске, постоји један лик — пијани пензионер који по наредби Руса надгледа поморску базу у Карлскрони, али „заборавља“ да извести да су једне лепе вечери три подморнице изненада напустиле луку, пише за „Експресен“ новинар Патрик Кронквист.
„У стварности, међутим, Русији нису потребни никакви агенти. Власти Карлскроне саме уживо преносе кретање борбених бродова преко веб-камере“, са иронијом истиче Кронквист.
Иако су Оружане снаге скоро одмах указале на ову грешку, директор туризма Карлскроне Терје Педерсен отворено је изјавио да је камера постављена легално и чак дао своју процену вредности ове информације.
„Према данашњим стандардима, наше камере су прилично безопасне“, рекао је он.
Међутим, неки аналитичари сматају да ова камера може страним силама да пружи информације о предностима и манама у одбрани базе. У најгорем случају, ова информација могла би да се користи за напад док су све подморнице и бродови усидрени, наглашава новинар.
„Не знам да ли је такво понашање узроковано чињеницом да већ 200 година нисмо учествовали у ратовима или због тога што су Швеђани скоро престали да служе у војсци“, напомиње аутор. Према његовом мишљењу, многи деле мишљење бившег премијера Фредрика Рејнфелта да би одбраном требало да се бави само мала група људи.
„Наравно, Оружане снаге треба да буду у стању да бране земљу, али само радним данима од 9 до 15 (ПАЖЊА! Не у летњем периоду) и само ако то није превише скупо, тешко или бучно“, иронише Кронквист.
Осим тога, препоруке војске игноришу и власти Карлсхамна које су дале у најам део луке за потребе пројекта „Северни ток 2“. Такође, раније су двојица цивила бициклима прошла у затворено стрелиште на северу Шведске, где су војници вежбали гађање бацачима граната. Ово, по мишљењу аутора, савршено осликава чињеницу да у Шведској нико ништа не узима за озбиљно.
„Ако власти општине имају право да изнајмљују луку Путиновој нафтној компанији, то не значи да би то требало да раде. Чак и ако је постављање веб-камера легално, то не значи да их морате поставити. Уколико постоји могућност да се уђе на стрелиште, то не значи да је то добра идеја“, сматра аутор.
Ипак, касније су власти Карлскроне послушале критику и усмериле објектив камере на другу страну, што је слаба утеха, пише Кронквист.
„Чак и када би званичници најважнијег поморског града Шведске могли на своју иницијативу да одвоје очи од сопственог пупка, никада у шведској одбрани неће завести ред“, разочарано закључује новинар.