„Оно што је био изазов за нову македонску владу, а то је да води политику регионалне сарадње и стабилности, она то није успела да испоштује, јер је још приликом свог доласка нарушила односе са Србијом, тако да од политике регионалне сарадње и стабилности није остало ништа, а још мање је остало од политике добросуседских односа“, каже Стоилковић.
Он је, надовезујући се на изјаву председника Србије Александра Вучића да су наши људи из Амбасаде повучени након што је од надлежних обавештајних органа „добијено довољно доказа о веома офанзивном деловању против органа и институција Србије“, рекао да је третман српског особља и Амбасаде Србије у Скопљу у рангу третмана који има иранска амбасада.
„У Македонији су Иран и иранска амбасада оптужени као спонзори тероризма! Тако да је у том смислу ово један крајње непријатељски однос према Србији и према нашем персоналу у Македонији. Један од сајтова које контролише македонска влада објавио је, с друге стране, вест да је Србија љута због тога што се Македонија у новонасталим околностима појављује као спонзор захтева да Косово буде примљено у Унеско ове године, из простог разлога што смо имали информације да косовска влада неће ове године аплицирати за пријем у Унеско. Трећа веома видљива ствар јесте да је нови председник македонске владе у Скопљу окупио и удомио у влади скоро све противнике српског председника Александара Вучића, стварајући на тај начин центар за политичку и сваку другу дестабилизацију Србије. Треба имати у виду да је председник Вучић кључна фигура у политичком животу Србије“, оцењује Сотилковић.
Наш саговорник додаје да све ово додатно отежава и положај српског народа у Македонији, јер ако македонска служба безбедности тако третира дипломатски персонал државе Србије, како ће тек да третира политичке лидере Срба у Македонији и Србе који су грађани Македоније.
Стоилковић каже и да је заокрет који је Заев направио тиме што је прво рекао да Македонија неће подржати Косово на путу у Унеско, да би се сада испоставило да није тако, обичан спин.
„То је само једна у низу лажи које је македонски премијер сервирао српској јавности јер сви догађаји који су уследили су га демантовали. Дакле, напуштена је политика регионалне сарадње, Македонија се окренула према оси Тирана—Скопље—Софија. Из Бугарске долазе изјаве да ће она да се простире од Вардара до Црног мора. Са друге стране имате изјаву да ће ’тиранска платформа‘ бити реализована у целости, што је на неки начин и увод у федерализацију државе. Тако да у том смислу Србију треба држати што даље из целе ове приче, јер се Србија у целом претходном периоду показала као доказани пријатељ Македоније и македонског народа. Није радила на политичкој нити било каквој другој дестабилизацији Републике Македоније и све време је водила политику уздржаности када су македонски проблеми у питању“, истиче наш саговорник.