Терористи су користили сличну стратегију у Барселони, Ници и Берлину. На који начин би Европа могла да се супростави присталицама ДАЕШ-а?
— Специјалне службе треба да делују проактивно, а потребни су и одређени „филтери“. Муса Укабир је стигао у Шпанију у недељу, оно што је објављивао на мрежама најбоља је илустрација његових ставова. Поставља се питање зашто је њему дозвољено да уђе у земљу? Сведоци смо да људи са оваквим екстремним ставовима све чешће слободно прелазе из једне европске земље у другу. Неопходно је појачати мере безбедности на шеталиштима. Када је реч о Барселони, ради се о немару. Вероватно, нико није очекивао да ће се тако нешто десити, јер чинило се да су шпанске специјалне службе ликвидирале све терористичке ћелије. Још једном понављам: неопходни су „филтери“, надлежни треба да знају ко улази у земљу, његову биографију. Ако нисмо спремни да се супротставимо тероризму, неопходно је формирати специјални судски орган који ће сарађивати са специјалним службама.
Након терористичког напада у Барселони, у Италији је заказана седница стратешког комитета, који је задужен за борбу против тероризма, а појачане су мере безбедности. Да ли је ово довољно?
— Неопходно је пресећи токове финансирања терориста, као и међународне канале за везу између терориста. Према мојим информацијама, један Чечен, који је ухапшен у Италији пре месец дана, био је у контакту са међународним џихадистичким ћелијама у Европи. Зашто ови канали и даље постоје?
Какву улогу у томе има Русија?
— Русија је показала да може да се супростави тероризму на примеру Северног Кавказа. Русија је пресекла све токове финансирања терориста, затворила је све сумњиве невладине организације, које су давале паре за џихад. Осим тога, користила је агресивну стратегију против џихадиста у Дагестану и Чеченији. Све то је уродило плодом: број напада се смањио, захваљујући превентивним мерама и пројектима „дерадикализације“, које су реализовале званичне верске заједнице на Кавказу уз помоћ Москве. То је сасвим исправна стратегија. Ми у Европи желимо да се боримо против терориста, али немамо јасне критеријуме, када је реч о радикалним организацијама. Код нас без икаквих препрека функционишу веома сумњиве заједнице, и то није у реду.
Можда је време да ЕУ сарађује са Русијом?
— Наравно. Када је реч о Сирији, Русија је у периоду од неколико месеци успела да уради оно што коалиција на челу са САД није успела за неколико година — бацила је ДАЕШ на колена. Сарадња са Русијом, која је такође заинтересована да Европа буде стабилна, може да буде веома корисна. Морамо да научимо да размишљамо као терористи, да унапред схватимо њихов модел понашања, јер ДАЕШ мења стратегију. На примеру Барселоне смо видели да терористи више не убијају себе, а у „званичном саопштењу“ ове групе пише да је напад извршио „војник ДАЕШ-а“. То је нешто ново. Видећемо шта ће даље бити.