Данас је објављено да је лидер Северне Кореје Ким Џонг Ун тајно посетио војну јединицу на километар од границе са Јужном Корејом. О тој посети нису извештавали севернокорејски медији, то јест она није елемент пропаганде.
То извиђање терена подразумева да командант и официри штабова лично визуелно проуче противника и околину како би добили и анализирали податке неопходне за доношење даљих одлука. Извиђање се обично дешава уочи предстојећих борбених дејстава.
Ким Џон Ун је 14. августа посетио командни пункт стратешких снага и прегледао план напада уз помоћ четири балистичке ракете „Хвасон 12“ на област Гвама. Оне успут треба да прелете јапанске префектуре Симану, Хирошиму и Коти. Све је отишло толико далеко да су 15. августа на острву Гваму укључили сигнал за нуклеарни напад, срећом —грешком.
Напад је привремено одложен, али је Северна Кореја обновила прераду нуклеарног горива ради производње плутонијума. С обзиром на провокацију у виду нових америчко-јужнокорејских вежби, Пјонгјанг је поново припретио САД и Јужној Кореји „нуклеарним згариштем“ и објавио је пропагандни видео-снимак на којем севернокорејске ракете уништавају Гвам, амерички председник Доналд Трамп посматра гробље, а потпредседник Мајкл Пенс је обавијен пламеном.
Проба инвазије
Војне вежбе САД и Јужне Кореје заиста могу да доведу до борбених дејстава великих размера и неконтролисане фазе нуклеарног рата. Пјонгјанг не сматра без основа да је циљ тих маневара обрада изненадног упозоравајућег напада и заузимање севернокорејске територије.
У стању високог степена борбене готовости су војска и оружје свих страна у конфликту на Корејском полуострву.
Сједињене Америчке Државе су одлучиле да изведу десетодневне маневре супротно здравом разуму и плану „двоструког замрзавања“ који су предложиле Кина и Русија ради решавања ситуације у вези са Северном Корејом.
Истовремено, Вашингтон и Сеул преиспитују савезнички договор о балистичким ракетама како би Јужна Кореја добила дозволу за израду нових бојевих глава, без ограничења масе.
Полуострво и без тога називају „буретом барута“. Све су то очигледни знаци да у Белој кући доминирају присталице традиционалне агресивне спољне политике САД, односно „протекције силе“.
Операциони план заједничке команде САД и Јужне Кореје у оквиру војних вежби предвиђа нападе на објекте нуклеарног и ракетног програма Северне Кореје. У маневрима учествује око 50.000 јужнокорејских војника и 17.500 америчких (на југу Корејског полуострва стално је ангажовано више од 28.000 војника САД у оквиру споразума са Сеулом).
Према подацима Генералштаба Северне Кореје, ангажовани су бродови Седме флоте америчке морнарице и амерички бомбардери Б-52Х, Б-1И, Б-2А. Неопрезно играње ватром могло би да доведе до пожара.
Балистички аргументи
Пјонгјанг има чиме да одговори агресору. Од 2006. године Северна Кореја је извела пет проба нуклеарног оружја. Последња је изведена 9. септембра 2016. године. Капацитет умањеног пуњења био је до 30 килотона, што је два пута више од снаге бомбе бачене на Хирошиму 1945.
Почетком августа Северна Кореја је поново тестирала балистичке ракете, а једна од њих је стигла до искључиве економске зоне Јапана. Време лета и висина трајекторије показују поузданост и ефикасност севернокорејских носача нуклеарних бојевих глава.
Пјонгјанг већ има могућност да напада континентални део САД и не намерава да напусти разраду и производњу новог оружја док год не буде отклоњена опасност од Сједињених Америчких Држава.
Амерички председник Доналд Трамп сматра да је Северна Кореја главна претња за САД, а шеф Пентагона Џејмс Матис је изјавио да Пјонгјанг мора да затвори нуклеарни програм и да се уздржи од корака који ће довести до „краја режима и погибије њеног народа“. Мирни дијалог никако да се успостави.
После низа узајамних вербалних напада председник САД Доналд Трамп је обећао да ће са Северном Корејом догодити такав догађај који још нико никада није видео, уколико Ким Џонг Ун учини нешто са Гвамом.
Мирни напори за смањење напетости апсолутно су искључени из спољнополитичког арсенала САД, као да у Вашингтону рачунају на вечно балансирање на ивици рата или на капитулацију Северне Кореје.