Овај подухват је део пројекта „Еклипс балунинг“, који ће истраживачима помоћи у припремама за пут на Марс.
Тимови распоређени широм САД послали су око 75 балона опремљених камерама и трагачима на висину од 80.000 стопа. Преко 30 балона „однело“ је сој високо отпорне бактерије paenibacillus xerothermodurans закачене за алуминијумске „купоне“. Научници се надају да ће открити како ће бактерије реаговати кад се нађе у атмосфери на површини Марса.
„Морамо да будемо изузетно опрезни да не доведемо бактерије или друге ситне организме на друге планете“, рекла је за „Гизмодо“ водитељ пројекта и директорка „Монтана спејс грант конс“ Анђела дес Џардинс.
„Док већина ових сићушних облика живота, којих око нас има у обиљу, неће преживети путовање кроз свемир, подразумева се да неки отпорни типови могу да се притаје током путовања и опстану на површини друге планете. Да бисмо били спремни да планете које посећујемо остану у стању у коме смо их затекли, важно је да разумемо како се бактерије тамо понашају“.
Балони су понели и камере за бележење видео-записа формација облака током помрачења сунца. Неки од балона имају временске станице које се зову радиосонде, тако да истраживачи могу да посматрају како се Земљина атмосфера мења током помрачења.
„Видео-записима и фотографијама је било потребно два дана да се врате на Земљу“, рекла је Џардинсова.
„Анализу експеримента са бактеријама ће урадити научници у Корнелу и вероватно ће резултати бити готови за месец или два. За анализу атмосферског одговора на помрачење из наших посебних балона са радиосондама, такође ће требати месец до два“.
Истраживачи очекују да ће много тога сазнати када им буду стигли резултати анализа рађених за време помрачења од пре неколико дана. Обичан свет је могао на интернету да прати уживо пренос помрачења које су преносиле камере на балонима.