Митрополит је у Будви рекао да је Марковићу с тим у вези упутио писмо и изрази наду да ће у црногорском друштву сазрети сазнање да је то неопходно учинити.
Подсетио је да то није прво писмо које је упутио једном црногорском премијеру са истим захтевом. Учино је то, каже, и док је премијер био Игор Лукшић, па потом Мило Ђукановић и сада када је премијер Марковић.
„Подсјетио сам га да се врати Црква на Ловћену. Нека маузолеј остане ту, то сведочанство једног времена и односа према Његошу, који није његошевски. Да се Његош извади из тамнице. За оне који не верују у свеце, на Ловћену су сада мошти Његошеве и то изрешетане муњама и громовима и пребациване шест пута. Његош је по томе јединствен у Европи и свету, јер је његов гроб шест пута прекопаван, и надамо се да ће седми пут, седам је свети број, да га вратимо у његову Црквицу“, навео је Амфилохије, преноси портал „Вијести“.
Амфилохије је казао да је Његоша сустигло оно од чега се бојао, а то је зло домаће.
„Зло домаће је управо њега стигло и данас ви имате Ловћен који је једина планина у свету која је тако згажена, унижена, понижена, чија је утроба разорена“, рекао је Амфилохије, гостујући првог дана на фестивалу „Ћирилицом“, који Народна библиотека Будве организује и реализује у сарадњи са Удружењем издавача и књижара Црне Горе.
Представљајући своју нову књигу о Његошу „Житије светог митрополита Петра Другог — цетињског пустињака и ловћенског тајновидца“, митрополит је описао маузолеј као „симпатичну замисао скулптора Ивана Мештровића, уз оцену да је у питању васкрсавање древних египатских пирамида, месопотамских владара којима су подизане такве огромне грађевине“.
„Али то нема никакве везе са оним истинским, правим Његошем. Али има са идеологијом која је у то вријеме владала, идеологија такозваног соцреализма, бољшевичка… Једна мегаломанија која прославља људску моћ, силу, снагу, а човека ту нема, он нестаје. Као што је нестао Његош, нестало оно што је према његовој мери било. Даће Бог да се обнови порушена Црква на Ловћену“, казао је митрополит.