Руски стратешки носачи ракета Ту-95МС прелетели су пре неколико дана неутралне воде Јапанског, Жутог и Источног кинеског мора, обишавши Корејско полуострво. Пратили су их ловци Су-35С и авиони за радарско надгледање и навођење А-50.
Авиони су летели строго у складу с Међународним правилима коришћења ваздушног простора изнад неутралних вода, а границе других земаља нису нарушене. На појединим деоницама маршруте руски авиони су наишли на професионално интересовање војно-ваздушних снага Јужне Кореје и ваздушних снага самоодбране Јапана.
Мобилни армагедон
Пилоти удаљене авијације редовно лете изнад неутралних вода Атлантика, Арктика, Црног мора, Тихог океана. Ипак, Ту-95МС не лете често уз пратњу ловаца и „летећих радара“ А-50, напомиње коментатор МИА „Русија севодња“ Александар Хроленко.
Према његовим речима, необичан састав авијационе групе сведочи о високој спремности система за означавање циљева, офанзивног оружја и ловаца за испуњавање стратешких задатака.
Принудно реаговање
Јапанско море је важно за Русију, Северну Кореју, Јужну Кореју и Јапан. Учестале претње „удаљеног“ Вашингтона Пјонгјангу и маневри великих размера с регионалним савезницима не могу да не узнемире најближе суседе — Русију и Кину.
Председник САД Доналд Трамп у више наврата је изразио спремност да се обрачуна са Северном Корејом снагама офанзивне авијацијске групе и нуклеарним подморницама. Пентагон само чека сигнал.
Москва не може да не обрати пажњу на америчка обећања да ће се обрачунати с новим неугодним режимом, у суседству с Владивостоком (од главне базе руске Тихоокеанске флоте до границе Северне Кореје има свега 120 километара).
Русија је, напомиње аутор, принуђена да на овај или онај начин реагује на претњу започињања војног сукоба великих размера у непосредној близини своје територије и два милиона становника Приморске покрајине.
Истовремено, Русија је позвала Севернокорејце да не реагују на заједничке вежбе САД и Јужне Кореје. И Пјонгјанг је и даље релативно миран — реторика о „немилосрдној освети“ за „играње ватром над нуклеарним буретом барута“ више није на месту.
Фотографију на којој је приказан радосни севернокорејски лидер с панелом на којем пише „Балистичка ракета за подморнице ’пукисон-3‘“, јапанска телевизијска компанија НХК сматра наговештајем да се израђује нови тип ракете која се лансира с подморнице.
„Ким Џонг Ун је, међутим, трезвен политичар који користи фактор нуклеарног оружја само за обуздавање Вашингтона“, сматра Хрољенко и додаје да је „свима јасно да би превентивни нуклеарни напад Северне Кореје довео до контранапада САД“.
Проблем нуклеарног програма Северне Кореје решив је, вероватно, само у директним и равноправним преговорима с Пјонгјангом, уз давање гаранција безбедности.
Засад житељи Северне Кореје виде само „бандитске покушаје САД да мобилишу цео свет да учествује у кампањи против суверене државе само зато што је она пала у немилост (Вашингтона)“. Такве методе у Азији више не функционишу, закључује аутор.