Упркос напорима САД да изолују Европу од Русије, она ће остати један од главних снабдевача природног гаса ЕУ у наредним деценијама, рекао је Табарели, челник „Номисма енергије“, независне истраживачке компаније која се бави питањима енергетике и животне средине, рекао је за Спутник Италија.
Табарели је истакао да је Европа недавно постала главни полигон политичке борбе између Вашингтона и Москве.
„Европа је од посебног интереса за САД и Русију због свог богатства, културе, историје и енергетске индустрије. Русија добија значајна финансијска средства извозом гаса у Европу“, рекао је он.
Експерт је приметио да је Италија постала плен америчке политичке амбиције заједно са другим европским државама.
„Италијанске компаније ’Ени‘, ’Саипем‘, ’Бонати‘ и други укључени су у велике енергетске пројекте као што је руски Нордијски ток“, рекао је Табарели Спутњику.
„Постојали су пројекти гасовода за ’Јужни ток‘ и ’Турски ток‘ и ту би требало споменути стратешки пораз Италије у области енергетике — питање које је и даље у великој мери занемарено. Пре неколико година сматрало се да је ’Јужни ток‘ оптимално решење за изградњу гасовода којим би се заобишла Украјина и ојачали односи са Русијом“.
„Међутим, овај пројекат је напуштен“, рекао је италијански стручњак. „Био је то велики губитак за италијанске и европске компаније генерално“.
Табарели је рекао да и поред кризе у Украјини, Русија наставља са испоруком природног гаса у Европској унији без прекида.
„Упркос санкцијама против Русије и другим потешкоћама, Русија остаје главни испоручилац из једног једноставног разлога. Русија је Европа, она се налази ближе ЕУ од других добављача. Поред тога, Русија, попут Ирана, прва је по резервама природног гаса“, објаснио је италијански стручњак.
„Допадало се то некоме или не, руски природни гас остаје у Европи“, каже Табарели.
„Русија има огромне резерве природних ресурса, укључујући и гас, чија је производња много јефтинија него у САД“, нагласио је он. „Због тога ће Европа наставити да увози природни гас из Русије“.
„Руски гас ће бити много конкурентнији у Европској унији“, сматра стручњак, додајући да додатни трошкови за вађење, транспорт, извоз, ликвидацију и регасификацију америчког течног природног гаса, једноставно значе да је цена много већа од истог производа из Русије.
Још важније, енергетски сектор ће и даље бити од стратешког значаја за Европу, јер се одрживи развој привреде Европске уније у великој мери ослања на непрекидно снабдевање енергијом.
„У будућности, енергетска питања ће бити још више повезана са политиком и стратегијом државе“, сматра Табарели.
Европско енергетско тржиште постало је још једно „борбено место“ Вашингтона и Москве. САД покушавају да замене Русију на месту главног снабдевача природним гасом у Европској унији.
У јуну су САД започеле извоз течног природног гаса у Источну Европу са првим производом који је 8. јуна стигао у Пољску. Према речима Блумберга, пољска државна компанија ПГНИГ отворила је канцеларију за продају течног природног гаса у Лондону у фебруару, како би Пољска постала „капија за амерички течни природни гас у централну и источну Европу“.
Међутим, снабдевање руским природним гасом далеко је „практичније“ и јефтиније у поређењу са америчким. Европљанима није тајна да су трошкови транспорта и регасификација америчког ТНГ-а прилично високи.
Најновији пакет антируских санкција првенствено је усмерен на енергетски сектор у земљи и нарочито на пројекат „Северни ток 2“. Увођењем најновијих санкција изгледа да Вашингтон покушава да подрије вођство Русије на енергетском тржишту Европске уније.
Међутим, неће само Москва осетити бол, рестриктивне мере ће задати велики ударац економији Европске уније, с обзиром на то да Русија обезбеђује до 35 одсто укупног гаса који увози Европа, наводи Блумберг.