У саопштењу се наглашава да та изјава није утемељењ на чињеницама и далеко је од стварног стања ствари.
„Чињенице су следеће: Од 2012. године до данас, на сиријско-ирачком ратишту боравило је укупно 240 држављана БиХ. Њих 54 је пре одласка на поменуто ратиште живело у дијаспори, углавном у земљама западне Европе, а највише у Аустрији. Тренутно се на сиријско-ирачком ратишту налази 116 држављана БиХ“, наводи се у саопштењу.
Изетбеговић наводи да се од укупно 55 држављана БиХ који су се вратили с поменутих ратишта, њих 44 налази у БиХ, десет у земљама западне Европе и један у затвору у Турској.
Од 44 повратника, њих 23 је правоснажно пресуђено.
„Имајући у виду наведене чињенице, јасно је да не постоје никакве реалне претпоставке да БиХ може постати база ДАЕШ-а, како то инсинуира Земан“, наводи се у Изетбеговићевом саопштењу.
Слично ранијим изјавама председнице Хрватске Колинде Грабар Китаровић и министра спољних послова Аустрије Себастијана Курца, додаје се, Земан без икаквог повода и основа пласира опасне неистине о држави БиХ и посебно о Бошњацима, муслиманима.
„Намера тих изјава је да се европска јавност затрује лажном представом о БиХ, нарочито о њеним грађанима исламске вере, као о тобожњој сигурносној претњи за Европу. Очигледно је да је овде реч о ксенофобичној и исламофобичној кампањи одређених званичника неких средњоевропских држава“, наведено је у саопштењу.
То, како тврди, подсећа на неке сличне изјаве с краја прошлог столећа, којима су неки у Европи оправдавали одсуство интервенције којом би се спречио геноцид над Бошњацима и покушај да се Босна и Херцеговина уништи.
Танјуг