Споразум са Пацолијем потписали су Рамуш Харадинај, лидер Алијансе за будућност Косова, Кадри Весељи (Демократска партија Косова) и Фатмир Љимај (Иницијатива за Косово).
„Коначно је Косово почело да се покреће… Имали смо нека велика одлагања, а сада ће наше институције бити формиране“, рекао је Харадинај, преноси Ројтерс, наводећи да је Харадинај из коалиције десног центра сачињене од бивших герилаца који су се борили против српских снага 1998-1999.
Очекује се да ће наредних дана косовски председник Хашим Тачи поверити Харадинају мандат да формира нову владу, наводи британска агенција и додаје, позивајући се на неименовани извор, да ће седница парламента на којој ће бити изабран председник парламента бити одржана ове недеље.
Очекује се да ће се склапањем новог коалиционог споразума окончати тромесечна блокада косовских институција, јер нови коалициони партнери могу да обезбеде натполовичну већину у косовском парламенту који има 120 посланичких места.
Ројтерс прецизира да ће, у складу са споразумом, те странке заједно са етничким мањинама обезбедити 63 места у 120-чланом парламенту.
Пацоли је раније данас потврдио да је званично прекинуо коалициони споразум са Демократским савезом Косова (ДСК), одлазећег премијера Исе Мустафе.
За Пацолија британска агенција наводи да се не зна које место ће њему припасти у новој влади.
Нова косовска влада ће морати да се ухвати укоштац за стопом незапослености од 30 одсто и да побољша односе са, како наводи Ројтерс, „суседима, поготову Србијом“, што је предуслов и за Београд и за Приштину да постигну напредак на путу ка ЕУ.
„Такође ће морати да реформише здравство, образовање и систем пореске управе, али и да укључи представнике око 120.000 косовских Срба који не признају независност Косова“, закључује британска агенција.
Танјуг