Извори косовског портала на албанском језику „Лајми.нет“ кажу да је Листа Српска против изгласавања владе на чијем би челу био Рамуш Харадинај.
Посланик Игор Симић не жели да коментарише наводе медија, али за Спутњик каже да је договор Алијансе за ново Косово са странкама такозване „ратне“ коалиције процес ка прекидању блокаде институција, што је, каже, добро због самих грађана.
На питање да ли је Српска листа заиста против избора Харадинаја за председника Владе, каже да су ставови те политичке групације по том питању јасни.
„Отворени смо за разговор са свима, али само ако заиста искрено желе да раде са нама и поделе одговорност када је у питању положај Срба на Косову и Метохији. Ко ће то бити — небитно је. Битно је да ли су ти људи спремни да прихвате Српску листу као равноправног партнера. Подсећам, ми смо четврти по снази у парламенту, има десет посланика, што је изузетно јака политичка групација у косовској скупштини“, каже Симић.
Извори портала „Лајми.нет“ даље наводе да је разлог што Српска листа неће подржати нову владу број министарстава резервисан за њене чланове. Такође наводе да је у првобитном споразуму Српска листа преговарала и о Министарству пољопривреде, али је сада оно додељено АКР-у.
„Нама је небитан број функција, не требају нам функције због функција, оне су нам потребне као инструмент којим ћемо се борити за остварење права српског народа. Како ћемо то остварити и колико ћемо успети, зависи искључиво од нас, од тога колико труда будемо уложили", каже Симић.
Он додаје да остаје да се, као и пре свих договора до сада, који су се односили на битне одлуке за српски народ у јужној покрајини, обаве консултације са Владом у Београду и председником Александром Вучићем.
Иначе, Споразум са Пацолијем потписали су Рамуш Харадинај, лидер Алијансе за будућност Косова, Кадри Весељи испред Демократске партије Косова и Фатмир Љимај из Иницијативе за Косово.
Склапањем новог коалиционог споразума требало је да буде окончана тромесечна блокада косовских институција, јер нови коалициони партнери могу да обезбеде натполовичну већину у косовском парламенту који има 120 посланичких места.