Сви су обожавали причу о плавокосом сурферу из Бразила који је преживео леукемију и пронашао нови смисао живота у ратним фотографијама. Његове радове су објављивали „Волстрит џурнал“, „Вајс“ и Би-Би-Си.
Постоји само један проблем: све је лаж. Истрага коју је спровео бразилски Би-Би-Си показала је да је Мартинс све фотографије украо од британског сурфера Макса Хепворта Повија, а онда их потписао као своје.
Агенција „Гети“ саопштила је да је уклонила све фотографије које је Мартинс наводно направио. У интервјуу за магазин „Вејвс“ Мартинс је у јулу рекао да је са 18 година победио леукемију након седмогодишњег лечења. Новинару Кости Нету рекао је да се у том тренутку налази у Мосулу у Ираку, као и да је пре тога био у пратњи Слободне сиријске армије у Алепу 2015. године, када га је наводно окрзнуо метак.
„Постао сам фотограф из конфликтних зона. Схватио сам шта заиста желим да радим као фотограф“, рекао је он тада.
Новинарка из Сао Паула Нина Келер рекла је да Мартинс њој испричао да се не плаши рата, него само рака.
„Никад га нисам лично срела. Преварио ме је, а слао ми је и цвеће, звао ме сваки дан, слао ми поруке…“, каже она.
Велика лаж откривена је захваљујући једном наизглед неважном детаљу.
Фотограф из Сао Паула Игнасио Аронович рекао је да му је било сумњиво када је у једном Мартинсовом интервјуу прочитао да је он наводно једном приликом прекинуо фотографисање да би пружио помоћ дечаку повређеном „Молотовљевим коктелом“.
„Ко користи ’Молотовљев коктел‘ у Ираку, када се тамо користе милиони јединица ватреног оружја?“, запитао се Аронович.