Вест која је узнемирила јавност у Србији и у други план бацила успехе кошаркашке репрезентације гласи: „Турци забранили српским навијачима да носе шајкаче“.
Четворици младића из Чачка, који су на досадашњем делу Европског првенства постали незваничне маскоте наше репрезентације на трибинама, забрањено је да уђу на утакмицу у својој „навијачкој ношњи“ — шајкачама и са лажним брковима, због чега су одлучили да остатак првенства прате од куће.
Један од њих, Владимир Луковић, за Спутњик каже да је најчудније у целој причи то што су им тек на последњој утакмици у групи забранили да уђу у салу са шајкачама. Према његовим речима, Турци су били јако љубазни и никаквих проблема током боравка у Истанбулу нису имали ни на утакмицама, ни у граду.
Луковић каже да су били смештени у европском делу Истанбула и да су до сале путовали подземном железницом, бродом, трамвајем, аутобусом и пешице, а да су све време ишли и са шајкачама и брковима и да их нико није ни погледао попреко.
„Шта је њима било, не знам. Мислим да им је један човек рекао да се то стопира и ми смо били зачуђени. Ја сам их питао на шта то личи. Да су ми рекли први дан да не може, ја бих рекао — у реду, али шта вам значи забрана четвртог дана. Били смо затечени. Ја, искрено, нисам хтео да уђем на утакмицу, али видео сам да би њима направио проблем да нисмо ушли јер смо купили карте за Европско првенство, па смо ишли линијом мањег отпора и направили неки компромис, али не знам који је био мотив да се све то деси“, каже Луковић.
Према његовим речима, тог дана свима који су дошли на утакмицу са шајкачама забрањено је да их унесу у салу. Он додаје да су у време „забране шајкача у сали“ полицајци и запослени у обезбеђењу покушали да комуницирају са српским навијачима и да нико од њих није био непријатан.
„Знам да се они нису ни питали. Њима су рекли — не може, и не може. Мени је било јасно да не можемо комуницирати са њима“, каже он..
Инцидент се десио током утакмице против Белгије, која је у групној фази била најмање битна, а наш саговорник подсећа да су на утакмици против Турске без икаквих проблема певали химну, са све шајкачама и брковима, окружени домаћим навијачима.
Луковић каже да тај инцидент није био разлог због ког су се вратили са првенства и истиче да им је до тог тренутка боравак у Турској био фантастичан. Са момцима из обезбеђења који су им рекли да не могу са шајкачама да уђу салу разговарао је око 45 минута и кад је увидео да се они не питају ништа, одустао је од убеђивања. После утакмице, привремено одузете шајкаче су враћене српским навијачима.
„Нису нам дали обавештење зашто су нам одузели (капе), само су рекли — војне капе. Ја сам им рекао О.К, нема петокраку, нема кокарду. Ову капу је мој деда носио 67 година и никад није ишао у рат. Али видиш ти да је ту један зид. Шта ће, он је добио наређење да нас не пусти тако. Још ми каже, ви ћете после да причате лоше о Турској. Не, ја ћу да кажем како сам се овде осећао. Имају они тај страх шта ће Европљани рећи. Ја могу да кажем све најбоље, и да није било тога, било би савршено“, истиче саговорник Спутњика.
Он додаје да цео случај нема везе са конотацијом коју је добио у штампи и да су их током целог боравка у Истанбулу јако лепо угостили и Турци и Бошњаци и Горанци које су сретали. Без обзира на шајкаче и бркове.
Чак ни тај шеф обезбеђења који је забранио улазак у шајкачама у салу није успео да поквари позитиван утисак о турском гостопримству, која су четворица предузетника из Чачка старости од 34 и 39 година стекла у Истанбулу.