Влада Мађарске у сарадњи са СВМ, кредитира привреднике и пољопривреднике са мађарско-српским држављанством, а на управо завршеном другом конкурсу пристигло је укупно 36 апликација за кредит.
Агроекономиста Миладин Шеварлић у разговору за Спутњик истиче да расписивање овакве врсте кредита није уобичајено, али да није ни законом забрањено.
„Добро је да бар један део становништва у Србији буде привилегован у овој економској ситуацији. Било би пожељно када би Србија била у таквој ситуацији као што је Мађарска да заштити и своје природне ресурсе, воду и земљиште, рудна богатства, да заштити себе од мигрантских токова и да може да помаже своје сународнике као што Мађарска помаже сународнике у другим државама“, каже Шеварлић.
Он истиче да ће оснаживање војвођанских Мађара довести до тога да они доспеју у далеко повољнији положај од осталих грађана Србије јер у сектору пољопривреде таква средства нису доступна нашим грађанима.
„На тај начин војвођански Мађари ће бити у конкурентској предности у односу на наше пољопривреднике на домаћем тржишту. Моћи ће да се носе далеко боље са конкуренцијом у земљама ЕУ него што је то случај са осталим пољопривредним произвођачима из Србије“, објашњава Шеварлић.
Када је реч о дискриминацији и довођењу војвођанских Мађара у привилегован положај, Шеварлић сматра да је Влада Србије могла, да је хтела, да забрани такав потез.
„Мислим да у овој ситуацији ипак није требало да забрани реализацију кредита јер се ради о становништву лоцираном у неколико општина са претежним учешћем мађарске националности. Све ово још више осликава у којем неповољном економском положају живе наши становници, а разлике ће бити још више продубљене“, истиче Шеварлић и додаје да је сасвим разумљиво то што Мађари желе да економски заштите своју мањину јер знају шта их чека.
Он оцењује да ће Срби бити у још неповољнијој ситуацији не због Мађара, него због наше немоћи“.
„Тамо где живе Мађари, то је Мађарска“
Агроекономски аналитичар Милан Простран наводи како су и до сада Мађари у Србији, због статуса националне мањине, били у повољнијем положају од Срба у погледу услова за куповину пољопривредног земљишта, винограда, кућа….
„Мађари се, иако је више јавно не спомињу, не одричу крилатице која је дуго била критикована поготово у земљама где живе Мађари, у Румунији, Словачкој, Србији и Хрватској, а која гласи ’тамо где живе Мађари, то је Мађарска‘.“
Простран каже да Мађари нису једини који брину о својим грађанима ван граница своје државе.
„На крају крајева, и Србија финансијски помаже српске и друге народе ван граница Србије. Сећамо се да смо доделили помоћ за Сребреницу, а недавно је на састанку влада Србије и Републике Српске додељена финансијска помоћ Републици Српској од око пет милиона евра.“
Он оцењује да је мађарски кредит повољан из економског угла и да је то корисно за Србију која нема довољно финансијског капитала.
„Све у свему, једна веома интересантна активност мађарске државе према својој нацији у другој држави, у намери да јој помогне и да је задржи на просторима где се сада налази. Ако боље живе Мађари у Србији, боље ће живети и њихове комшије. А да ли се иза тога крију и неке друге скривене намере, у овом тренутку ми то није познато“, закључује Простран.
Мађара иначе највише има у Румунији и Словачкој, док је Србија на трећем месту.
Финансијска инвестиција од 160 милиона евра до сада су највећа издвојена средства Мађарске за сународнике који живе ван матичне земље. Од овог износа, 65 милиона евра се додељује неповратно, док ће преосталих 95 милиона евра пољопривредници и предузетници добијати преко повољних кредита.