Коментаришући говор председника ЕК Жан Клод Јункера у којем је рекао да нема проширења ЕУ до 2019. године, Дачић је рекао да то није различито у односу на оно што је Јункер раније говорио и да је чак био и мало блажи.
Дачић сматра да ће ЕУ или наставити проширење или ће имати процес лаганог одумирања.
„Или ће Европска унија наставити са процесом проширења или ће она имати процес лаганог одумирања“, рекао је Дачић у Јутарњем програму РТС-а и додао је да је проширење лековито за опстанак ЕУ.
Говорећи о односима са Русијом и САД, Дачић је рекао „када се слонови свађају, обично трава настрада“.
„Сад је једна теза да ми имамо корист од санкција Русији. То је апсолутна глупост зато што је наша спољнотрговинска размена мања, а западних земаља већа него раније“, рекао је Дачић и додао да земља која је мала попут Србије мора да тражи „своје место под сунцем“.
Каже да је Запад на примеру Србије срушио међународно право, бомбардујући нашу земљу и отцепљујући део наше територије.
Он је у том смислу подсетио да је недавно дошао из посете Вијетнаму.
„Када отуда дођете, она видите шта значи кршење међународног права. Када Србији неко нешто замера, такође бих рекао да у Вијетнаму није било командне одговорности и да је наредник највећи ниво који је одговарао“, навео је Дачић.
Када је реч о усклађивању заједничке спољне и безбедносне политике са ЕУ, министар напомиње да имамо рок до уласка у ЕУ, а не зна се када ће то бити.
„Надам се да ће дотле да се заврши сукоб Запада са Русима. Ако се дотле не заврши, онда смо сви ми у великом проблему, па и сама ЕУ. Треба да гледамо своје интересе, како Енглези кажу, све је промењиво, пријатељи, непријатељи, стални су само енглески интереси, стални су само српски интереси“, навео је Дачић.
У октобру би, према његовим речима, Србију требало да посети делегација Европске службе за спољне послове коју води Федерика Могерини.
Шеф српске дипломатије је говорио и о унутрашњем дијалогу о Косову и Метохији, истичући да је важно што је покренут јер се косовско питање користило углавном на два начина — први је избегавање те теме, а други је коришћење теме у кампањама.
Дачић је рекао да се на политичкој сцени у Србији косовско питање избегава као тема и пребацује се као „врућ кромпир“ неком другом и користи се у кампањама за разне шовинистичке и националистичке реторике које немају везе са реалношћу.