Министарство одбране Русије одобрило је план модернизације оперативно-тактичких ракетних комплекса Искандер М. Очекује се да ће те системе у различитим модификацијама руска војска користити у наредних 20-30 година, изјавио је новинарима главни инжењер „Конструкторског бироа за производњу машина“ Валериј Кашин.
„Настављамо конструкторски рад на стварању нових ракета за комплекс Искандер М. Он се стално развија. Направљено је још неколико типова ракета. Оне се споља не разликују, али унутра — кардинално. Тренутно има седам врста ракета, а може да има и више“, рекао је Кашин.
Игор Коротченко, војни експерт и главни уредник часописа „Национална одбрана“, за Спутњик истиче да Искандер и даље спада у одбрамбено оружје, без обзира на све нове модификације ракета.
„Комплекс Искандер је високопрецизан ракетни комплекс који не нарушава ниједан постојећи споразум који је Русија потписала, конкретно најпре мислим на Споразум о смањењу броја ракета средњег и малог домета, који је на снази још од 1987. године.“
Војни експерт Дмитриј Корњев, главни уредник портала „MilitaryRussia.ru“, за Спутњик објашњава да се суштина савремених руских ракетних комплекса састоји у томе да се на једну ракету, зависно од потребе, могу постављати различите бојеве главе, као и разни системи навођења.
„На балистичким ракетама користе се касетне бојеве главе, а може бити постављена и високоексплозивна бојева глава. За тако напредан систем као што је Искандер било би чудно да не постоји и бојева глава са нуклеарним пуњењем. Слична ситуација је и са крстарећим ракетама које се такође могу испаљивати са тог система.“
Корњев наглашава да се пре одређеног времена појавила и нова модификација балистичке ракете за систем Искандер, која се чак може користити како би продрла под земљу и како би уништила утврђења или ојачане темеље контролних пунктова непријатеља.
Наш саговорник истиче да иако је главни инжењер Кашин говорио о модернизацији и о два нова типа ракета, оне свакако по својој природи не излазе ван оквира ових споразума које је Москва потписала са Вашингтоном.
„Највероватније се овде ради о модификацијама већ постојећих типова ракета, могуће да су у питању нови мотори. Нажалост, још не знамо све детаље новина о којима је Кашин говорио“, објашњава војни аналитичар.
Ако би пак због промене односа снага или некаквог непредвиђеног конфликта Русија морала да напусти Споразум о смањењу броја ракета средњег и малог домета, тада би, хипотетички гледано, могле да буду чак лансиране и ракете далеког домета, јер за то већ сада постоје техничке могућности и то га чини јединственим таквим системом на свету, додаје Корњев.
„Искандер је универзални и вишенаменски систем са којег се могу испаљивати крстареће и балистичке ракете, што омогућава да се тај систем користи како у локаним конфликтима, тако и у високопрецизним операцијама, али и у случају масовног конфликта и великог рата. То том систему даје велику флексибилност“, објашњава Корњев.
Искандер М може да уништава непријатељске ракетне системе, вишецевне ракетне бацаче, далекометну артиљерију, командна места и чворишта везе, авионе и хеликоптере на аеродромима, на растојањима до 500 километара. Искандери су стога, како кажу познаваоци, својеврсни гаранти равнотеже снага у Европи.
Министарство одбране Русије са поносом указује да Искандер М на Западу, а и у свету у целини, нема премца у својој класи по прецизности погађања, разорној моћи, краткој припреми за гађање, као ни по осталим параметрима.
Подсетимо, Русија је распоредила мобилне балистичке ракетне системе кратког домета Искандер М у Калињинграду у октобру 2016. године, као одговор на одлуку НАТО-а да пошаље четири мултинационалне борбене групе и додатну војну опрему у Естонију, Летонију, Литванију и Пољску.