Успех Србије у 21. веку директно ће зависити од тога колико ће наша земља бити интегрисана у организације и пословне структуре, од региона, преко Европе, до глобалних удружења и савеза, сматра потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић.
У ауторском тексту у специјалном издању „Блица“ објављеном поводом 21. рођендана тих новина, Дачић је навео да су пред Србијом у 21. веку три велике обавезе, уколико жели да остане део напредног човечанства — унапређење безбедности, интеграције у организације и пословне структуре, од региону, преко Европе, до глобалних удружења, и промене које морају бити сталне.
Истиче да је безбедност императив савременог друштва и да Србија није изузетак и да је безбедност грађана и деце Србије апсолутни приоритет, јер небезбедне земље немају никакву шансу за напредак, а ни капитал који не осећа да може да буде безбедан неће доћи.
За други императив — промене, потпредседник Владе Србије је навео да је Србија мала земља, која једноставно не може сама и да ће успех наше државе у 21. веку директно зависити од тога колико ће бити интегрисана у организације и пословне структуре, од региона, преко Европе, до глобалних удружења и савеза.
Он је указао да не мисли само на Европску унију, која је кључни приоритет, већ и на још активнију улогу Уједињених нација и свих њених тела, затим на светске трговинске и финансијске институције, регионалне иницијативе и мегапројекте попут Новог пута свиле.
Односи са Русијом су, такође, вредност коју Србија треба да развија у овом веку јер је Русија растућа светска сила и наш интерес је да са њом сарађујемо и економски и политички јер нас на то обавезује историја, али и прагматичност, истакао је министар спољних послова.
Образлажући трећи приоритет — сталне промене, потпредседник Владе Србије је навео да су само сталне промене гарант да ћемо ићи у корак са светом у којем је промена константа.
Дачић је истакао да уколико Србија буде довољно јака и оствари бар ова три циља, онда ће за њу 21. век бити један од просперитетнијих у њеној историји.
У том случају Србија ће бити безбедна, високоинтегрисана земља, чији систем и људи ће бити у стању да се стално мењају и прилагођавају новом времену, привлачна за долазак капитала и за останак људи, који своју будућност граде у својој земљи, написао је Дачић.
Министар спољних послова је навео да ће Србија ускоро постати чланица Европске уније и да ће то бити њен историјски дан, а да ће користи од чланства бити многоструке.
Дачић је написао и да је дубоко уверен да смо неповратно изашли из зоне у којој су могући сукоби са суседима, а да пошто смо мала и мирољубива земља треба да сачувамо отвореност према свима и да се не сврставамо у блокове око глобалних сила, због чега је војна неутралност наша стратешка одлука.