„Моја идеја водиља су развој, иновације, ефикасна управа и поштовање људских и мањинских права и вредности савременог друштва који владају у земљама ЕУ, а посебно у Немачкој. Имајући у виду квалитет односа који смо последњих година изградили, могу да кажем да у спровођењу реформи, унапређењу односа у региону и путу ка чланству у ЕУ, Влада Србије и ја на подршку можемо да рачунамо од пријатеља из ЕУ и Немачке“, истакла је Брнабићева.
Њен чланак је део серије ауторских текстова Радија „Дојче веле“, пред изборе за Бундестаг, који се одржавају 24. септембра.
Брнабићева је указала да Србија и Немачка имају дугу традицију економских и културних веза, као и да политички односи двеју земаља константно напредују.
„То показују сусрети мог претходника на месту премијера, Александра Вучића и немачке канцеларке Ангеле Меркел, као и мој током Самита у Трсту. Иако кратак, тај сусрет је потврдио сличности у размишљању о будућности наше две државе и друштва које желимо да градимо. Меркелова је показала политичку снагу и визију, говорећи о променама које свака држава мора да спроведе уколико жели да креира развојну будућност својих грађана“, напоменула је српска премијерка.
Она је рекла да је радује што је Немачка годинама међу водећим привредним партнерима Србије — један од првих пет инвеститора и највећи билатерални донатор — и додала да посебно охрабрује вишеструко повећање спољнотрговинске размене у последњих 15 година и српског извоза у Немачку за више од пет пута.
Брнабићева је указала да више стотина хиљада грађана Србије живи у Немачкој, што је важно за добре односе двеју земаља.
„Охрабрује што отворено разговарамо и о питањима из прошлости, а што је подстакло да ове године у Србији откријемо споменик Подунавским Немцима страдалим на крају Другог светског рата. На нивоу влада предстоји потписивање споразума о сарадњи у области културе и оснивању немачке школе у Београду, због чега ми је посебно задовољство да ће предстојећи Међународни београдски сајам књига у фокусу имати књижевност немачког језика“, истакла је српска премијерка.
Она је указала да, када је реч о чланству у ЕУ, у Србији је већ успостављен широки консензус.
„Приступање ЕУ остаје наш најважнији спољнополитички циљ. Јачање регионалне сарадње и пут ка чланству у ЕУ били би тежи да пре три године канцеларка Меркел није иницирала ’Берлински процес‘“, истакла је Брнабић.
Она је изразила дубоко уверење да је у интересу целе Европе чланство Западног Балкана у ЕУ — јер делимо исте вредности, културу и цивилизацијске тековине.
„Немачка је једна од најважнијих партнера за Србију и Западни Балкан и зато је добро да има активну улогу у јачању регионалне сарадње, као и да се њеним примером поведу и остале чланице ЕУ“, додала је Брнабићева.
Српска премијерка је истакла да је у политику ушла са најбољом намером да уради нешто добро за своју земљу и њене грађане.
„Прихватила сам да будем председница Владе Србије након више од деценије рада у приватном сектору, јер желим да Србија коју волим буде успешна држава са снажним друштвом и одговорним појединцима, спремним и храбрим да заједно градимо будућност по нашој мери и мери будућих генерација“, навела је она у ауторском тексту.
Према њеним речима, захваљујући свеобухватним и успешним економским реформама које је почела претходна Влада, створен је простор да започне опсежна реформа државне управе.
„Циљ нам је модерна и ефикасна држава, која ће бити сервис својих грађана. Влада Србије и ја као њена председница, као и председник републике, желимо да оснажимо наше друштво, државу и привреду да се носе са изазовима 21. века и светом који се константно мења. Визија ми је модерно друштво, изграђено на бољем образовном систему и систему вредности на чијем ће врху бити знање и стручност. Морамо да редефинишемо све што је годинама рађено и први и најзначајнији корак је дигитализација“, нагласила је Ана Брнабић у ауторском тексту за „Дојче веле“.