Изјаву генерала Петра Павела, председавајућег Војног комитета НАТО-а, да постоје разлози за забринутост поводом великих војних маневара под називом „Запад 2017“ зато што би они могли да се доживе као „озбиљне припреме за велики рат“, ни Москва, ни Минск нису посебно коментарисали. Игор Коротченко, војни аналитичар у својој анализи открива позадину те „забринутости“.
„Тако масовна информативна параноја не може се објаснити страховима, чак и ако они реално постоје. То је информативна операција, медијска кампања. Имам податак да је високи војни званичник Летоније, који у председничкој администрацији одговара за безбедносна питања, изјавио у уском кругу људи, али ипак у јавности, да НАТО разматра да могућност да постави механизоване бригаде у прибалтичким државама. Те бригаде би имале задатак да спрече Русију да не помишља на инвазију.“
Коротченко додаје да заправо све то застрашивање, сви ти западни повици имају циљ да на следећем самиту НАТО-а то буде главни разлог за усвајање одлуке да осим батаљона и тактичких трупа држава-чланица Алијансе, који се већ налазе у прибалтичким државама, буде размештена и додатна механизација.
Потезима и изјавама министара одбране Немачке и Пољске данас се придружила и председница Литваније Даља Грибаускајте, која се пожалила генералном секретару УН Антонију Гутерешу на руско-белоруске војне вежбе „Запад 2017“. Литванска председница је изјавила да маневри моделирају реални сукоб са земљама НАТО-а. Такође, Грибаускајте је критиковала „скривени обим и сценарио вежби“. Према њеном мишљењу, све то говори „о агресивној и нападној природи вежби ’Запад‘“.
Међутим, ванредни професор политикологије и социологије на Руском економском универзитету Плеханов, војни аналитичар Александар Паранџиев за Спутњик иронично говори да како крену војне вежбе, тако крену приче да ће „Русија и Белорусије сад напасти и прибалтичке земље и Украјину“. Паранџиев подсећа и на речи Степана Полторака, украјинског министра одбране који је изјавио: „Ево, ми чекамо упад руских трупа у Украјину као резултат ових вежби“.
„Руски маневри су били најављени као антитерористичке вежбе, где је циљ да се увежба спровођење специјалних операција у борби против тероризма. Москва те вежбе није осмислила да би се увежбало било које противдејство НАТО-у. Радиће се на оним тактикама које су биле неопходне руским трупама у Сирији, јер је тактика ДАЕШ-а врло подмукла и искуство стечено у тим сукобима би требало пренети другима“, објашњава Паранџиев.
Наш саговорник истиче и да се сва медијска хајка не дешава случајно и спонтано, већ наменски, као део кампање да се руско–белоруске војне вежбе оцрне, и они се сада буквално хватају за сваку ситницу, само како би нашли начин да представе како је све то страшно.
„А то што они сами одржавају масовне вежбе око наших граница, притом, све чешће и све масовније, то ником ништа, то је за НАТО нормално, јер забога, они то раде како би се заштитили. Кад Русија ради нешто слично, али чак мање интензивно, онда се свеједно представља да се Москва спрема за напад“, револтиран је Паранџиев.
У понедељак су специјалним војним авионима на маневре, као посматрачи, одлетели и војни аташеи акредитовани у Москви. Раније је најављено да ће војне вежбе пратити 80 страних посматрача међу којима и представници Америке, као и још четири друге чланице НАТО-а.