Како наводи овај лист, према плану Иницијативе требало би да се оформи национална лабораторија која би испитивала какве је последице по људе и животну средину оставило НАТО бомбардовање Србије 1999. године.
Предлози и препоруке Иницијативног одбора упућени председнику Александру Вучићу прослеђени су Министарствима здравља и животне средине, а у препорукама се истиче неопходност формирања координационог тела и националне лабораторије, наводе „Новости“.
Иза те инцијативе стоји више од 100 стручњака различитих профила — хемичара, биолога, физикохемичара, физикобиолога, радиолога, лекара, као и припадника Војске Србије, који су били активни после бомбардовања у прикупљању материјала и чишћењу терена од осиромашеног уранијума.
Стручњаци од државе траже да им обезбеди новац за рад, што је предуслов да сами, без улоге других земаља, испитамо како су последице употребе муниције са осиромашеним уранијумом утицале на здравље људи, али и на комплетно загађивање земље, ваздуха, воде, поготово, зато што су бомбардована велика хемијска, енергетска и нафтна постројења.
Иако стручњаци за сада немају чврстих доказа за тврдње да је бомбардовање постројења узроковало пораст броја канцерогених обољења, стерилитета, повећан број аутоимуних болести, сматрају да све ово ипак има везе са бомбардовањем 1999. године.