Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже за Спутњик да су Американци евидентно кренули у велику офанзиву на Балкан. Успели су да ставе под контролу Македонију, да Црну Гору увуку у НАТО, а следеће тачке где ће бити њихов удар јесу Србија и Република Српска.
„Издвојен је велики новац и видећемо репризу онога што смо имали 2007. и 2008. године у вези са Косовом и препарирањем јавности Србије да се не супротставља превише снажно проглашењу независности. Овог пута ће у центру пажње бити Русија — активираће се амерички медији или медији који су са Западним власништвом, озбиљан новац и пројекте ће добити невладине организације, такозвани независни интелектуалци, који су на америчком платном списку, а читав тај медијски конгломерат за утицај на јавност усмериће се против Русије. Почеће озбиљне приче да Русија Србији прави проблем и да Србија не може даље без дистанцирања од Москве, а иста ствар ће се понављати у Босни и Херцеговини, али ће се наставити акција и у оним државама где је Америка пробила лед, али још није завршила посао — као што су Македонија и Црна Гора. Све у свему, америчка антируска политика добија нови замах уз помоћ локалне прозападне пете колоне“, истиче Анђелковић.
На питање колико ће, с обзиром на досадашње односе Србије и Републике Српске са Русијом, таква политика Запада успети на овом подручју, Анђелковић каже да она и није срачуната на брз успех.
„Она ће свакако имати ефекте индоктринације и кварења односа, иако Запад не очекује да ће се нешто брзо десити. Уз то, помагаће се оним политичким снагама које су спремне да руше неке друге са позиција које су одговарајуће Западним прохтевима. Дакле, ко је спреман да буде против Русије, биће помаган да дође на власт — имаћемо изборе у Републици Српској, а ту врсту политичких процеса имаћемо и у Србији. Осим тога, Запад ће настојати да у оквиру владајућих партија јача оне који су му блиски, односно, вршиће стални притисак на власт да почне да калкулише да ли јој се више исплати да жртвује своју душу и убеђења, па и националне интересе, ради останка на власти“, каже Анђелковић.
Са друге стране, напомиње аналитичар, Русија је релативно пасивна.
„У условима кад је 95 одсто Срба проруски оријентисано, Русији треба много мање средстава и ресурса да би се супротставила, али за сада, осим Спутњика, мало тога се преузима. Мислим да, ако се Русија активира, са малим средствима може да постигне довољно да блокира ефекте Запада, али ако буде пасивна дугорочно, Запад ће моћи да направи штету“, закључује Анђелковић за Спутњик.