„Данас су ови тролејбуси пуштени у саобраћај на захтев самих жена којима је тако пријатније да се возе“, рекао је саговорник агенције.
Он је додао да су тролејбуси офарбани у розе и на њима су насликане камилице. Возачи тролејбуса такође су жене.
Та иновација изазвала је велики протест јавности у Турској. Судећи по саопштењима на друштвеним мрежама, неке жене су са задовољством прихватиле нови облик транспорта, сматрајући да ће се без мушкараца осећати сигурније. Други, напротив, сматрају да су такве иницијативе власти напад на принципе секуларне државе и представљају корак ка подели људи.
Вели Акбаба, посланик Парламента Турске из опозиционе Народне републиканске партије, који заступа Малатју, критиковао је одлуку градских власти.
„Шта је са женама које не желе да се возе у таквим тролејбусима? Сада ће на њих вршити притисак ако седну у обичан превоз? Ово је права полна дискриминација. Већина жена треба да протестује против овога“, рекао је Акбаба новинарима. Он је подсетио да је Турска још 1926. године усвојила закон о једнакости мушкараца и жена.
Раније је Скупштина града Бурсе на северозападу Турске започела пројекат према којем ће у градском метроу бити издвојени вагони за жене. Турска опозиција више пута се супротстављала сличним иницијативама владајуће Партије правде и развоја чији је циљ, према мишљењу представника Народне републиканске партије, исламизација земље и одрицање од секуларних принципа.