Фена наводи да ће у вежби под називом „Босна и Херцеговина 2017“ учествовати око 1.300 људи од којих ће њих око 500 бити учесници из тридесетак земаља, међу којима ће бити и представника Србије и Хрватске.
У вежби ће учествовати 35 тимова, укључујући тимове посматрача из Јапана и Ирака, тимове из Азербејџана, Јерменије, Пакистана, Уједињених нација и Европске уније.
Наводи се да је министар безбедности Босне и Херцеговине Драган Мектић изјавио да постоји глобални интерес БиХ за вежбу која ће бити одржана у овом капацитету и да ће то бити прилика да се локални ресурси и капацитети цивилне заштите и сектора за спасавање увежбају помоћу нових вештина.
„Ово је могућност да се упознамо са новим начинима борбе против катастрофа, али и начинима отклањања последица природних катастрофа, као и да се увежбају техничка достигнућа у тим областима и да се стекну нове вештине и знања“, рекао је Мектић.
Он је навео да је у случају природних катастрофа, уколико се интервенише брзо и благовремено, већа могућност спасавања људи и материјалних добара, па је зато увежбавање правовремене реакције од изузетне важности.
„Ова вежба захтевна је са становишта организације и допринеће имиџу БиХ у глобалном смислу“, оценио је Мектић.
Министар безбедности БиХ изнео је мишљење да се у организацију ове вежбе ипак умешала политика, иако у овом случају то не би требало да се догађа јер се ради о спасавању људи и имовине.
„Они који имају резерву према тој вежби пропустиће велику шансу да дођу до нових сазнања која им могу помоћи у заштити грађана, а ипак су политику ставили у први план“, казао је Мектић.
Наводи се да је он посебно похвалио чињеницу да ће у вежби учествовати и представници из Србије, која ће наредне године бити домаћин овакве вежбе, као и Хрватске, нагласивши да у случају катастрофа прво у помоћ могу да притекну управо суседне земље.
Мектић је додао да се вежба организује у оквиру НАТО програма Партнерство за мир.