„Делови Ирака који су насељени Туркменима већ одавно користе различите снаге за своје политичке игре. То се дешава у Киркуку и на другим територијама са мешаним становништвом. Питање одржавања референдума залази у наше националне интересе. Ми смо категорички против тога, јер он представља опасност за територијалну целовитост, али и безбедност држава које се граниче са Ираком. Управо зато смо донели одлуку да бојкотујемо референдум“, објашњава Салихи.
Одговарајући на питање да ли ће, по његовом мишљењу, Турска спровести војну операцију као одговор на одржавање референдума у Ирачком Курдистану, Салихи је истакао да не желе да део територије који они насељавају буде поприште.
„Ако буде било питања о нашој безбедности, ми ћемо се најпре обратити ирачкој влади, али имамо и резервне варијанте у случају да ирачка влада не може да обезбеди мир. Не би требало пренебрегнути могућност да референдум и неки додатни процеси у вези са тиме могу довести до хаоса у региону. А то је веома вероватно, јер се овде налазе крупна налазишта нафте“, наглашава председник Туркменског народног фронта.
Говорећи о томе да референдум противуречи уставу, Салихи је констатовао и да је Ирачки парламент одбио да призна референдум, уз образложење да су Федерални суд и неке локалне политичке партије такође против његовог одржавања. Суседне државе такође негодују поводом референдума, објашњава Салихи и истиче да су се обраћали и курдској администрацији уз позив да одустану од идеје одржавања референдума, како не би стварали додатну напетост у региону.
„Патриотски савез Курдистана, покрет ГОРАН, као и Исламска заједница изјавили су да неће гласати. Имамо намеру да се сретнемо са представницима централних власти суседних држава, САД и локалних политичких партија, како бисмо осмислили којим правцем би требало да се крећемо. Такође, планирамо и да у пракси применимо своје право и да протестујемо против референдума. Осим тога, и на међународном плану ћемо спровести одређене кораке“, истиче саговорник Спутњика.
Салихи сматра и да референдум може негативно да се одрази на економску ситуацију у региону, јер у курдском делу државни службеници и тако већ месецима не добијају плату.
„Одразиће се негативно и на социјалну сферу, осим тога, доћи ће и до погоршавања економског благостања. Наше плате исплаћују ирачке власти. Без обзира на све остало, сматрамо да ће референдум довести до раскола између Курда, Туркемна и Арапа“, закључује Салихи.