Реакције Руса на овај, слободно се може рећи, ратнохушачки приручник су различите — амбасада Русије у САД појаву приручника сматра „изузетно узнемирујућом“; политиколози наводе да објављивање таквих инструкција само отежава, ионако тешке, руско-америчке односе; док има и оних који оцењују да је амерички приручник састављен од „много речи и ниједне чињенице“.
Подсетимо, приручник „Руски рат нове генерације“ био је објављен у децембру прошле године, а недавно је доспео и на интернет. Приручник представља руску тактику вођења хибридног рата и указује на који начин америчке оружане снаге треба да јој се супротставе.
На 68 страница опремљених фотографијама, схемама и таблицама, описује се војна стратегија Русије, тактика и методе вођења рата, дају се информације о руској војној техници, износе се подаци о снагама којима располаже руска армија, али и о њеним слабим странама које могу да искористе америчке снаге.
Као слабости руске војске наводи се одсуство мотивације код војника, слаба логистика, као и моћна, али непрецизна авијациона и артиљеријска подршка.
Предностима руске армије сматрају се ПВО системи и електронска борбена техника, али аутори сматрају да их Русија нема у довољном броју. У овом тренутку, како се наводи, та техника је у дефициту и сконцентрисана је у Калињинграду, у Украјини и у Сирији.
Аутори приручника, у којем је посебна пажња посвећена руским операцијама у Украјини и на Криму, закључују да је руска стратегија заснована на смењивању режима уједињавањем с локалним марионетским снагама, а не на уобичајеној војној победи руске војске.
Приручник је направио један од истраживачких центара САД за Пентагон, али америчко Министарство одбране се правда речима да та брошура „није званичан документ“ и да нема никакве везе са државном политиком Вашингтона.
Заменик председника комитета за одбрану Државне думе Александар Шерин овај приручник је већ назвао „провокацијом и пропагандом“, а земља која размешта војне базе ван граница своје земље, како је рекао, „априори нема права да отвара уста и говори о ’непријатељским‘ потезима других држава“.
Заменик председника комитета Савета Федерације за одбрану и безбедност Франц Клинцевич сматра да Американци поклањају превише пажње питању конфротације са Русијом — објавили су довољно приручника, снимили филмове, формирали специјалне јединице…
Клинцевич, међутим, сматра да су аутори приручника били „апсолутно необјективни“ када је реч о војно-техничком стању руске армије. Сирија је, истиче он, показала потпуно другачије лице руске војске. Руске специјалне снаге знатно превазилазе америчке специјалне снаге у техничком наоружању. Према његовим речима, руска војска је добро наоружана и у своје редове активно уводи нове врсте наоружања.
Руски сенатор је саветовао Американцима да, ако заиста желе да упознају менталитет Руса и науче да ратују против њих, прочитају књигу Александра Солжењицина „Архипелаг Гулаг“. Тада би они, како истиче, могли да разумеју ко су Руси и уопште Словени, која је њихова суштина и како против њих ратовати.
„Солжењицин у књизи описује и рат са Немцима и разне критичне ситуације. Тамо има много материјала. А та методологија, коју су написали амерички аутори приручника, неће помоћи у стварној пракси, јер не одражава објективну стварност“, рекао је Клинцевич.
Аналитичари наводе да америчка војска не искључује могућност конфликта између Русије и САД и упозоравају да то „не може донети ништа добро“.
„Овај приручник не иде на част ни ауторима, ни онима који су га наручили. Између осталог, по њему ће учити млади људи и то ће формирати њихов поглед на свет. Ако је у приручнику написано да су САД у рату са Русијом, то је веома опасно и ствара услове да грађани САД виде Русију као агресора. Такође, подразумева се да то негативно утиче и на руско-америчке односе. Јасно је да Русија неће правити никакве приручнике и да неће прописивати да смо у рату са САД. Ми нећемо бити аутори таквих уџбеника, ни као Стејт департмент, који је увучен у тај такозвани рат. Русија ће, без сумње, одговорити на тај непријатељски корак, али неће публиковати непристојности“, рекао је за Спутњик доктор политичких наука Александар Гусев, директор Института за стратешко планирање.
Амбасада Русије у САД сматра „изузетно узнемирујућом“ појаву приручника о рату са Русијом, јер су у њему „предложене конкретне мере за обуку војске и како да се делује управо против Оружаних снага Русије“.
„Овакви докази о обуци америчке војске за директан сукоб са Русијом изузетно су забрињавајући, поготово у тренутној, већ тешкој ситуацији у области европске безбедности“, наводи се у саопштењу портпарола Амбасаде Русије у САД Николаја Лахоњина.
Према његовим речима, садржај приручника је „у очигледној контрадикцији са конструктивном природом“ састанака министра спољних послова Сергеја Лаврова и америчког државног секретара Рекса Тилерсона који су одржани прошле недеље.
„Потребна нам је прагматична сарадња у кључним безбедносним изазовима за наше две земље, уместо ширења прича за заплашивање“, истакао је Лахоњин.