„Замолио бих све политичке факторе да се не играју тим питањем“, рекао је Дачић након отварања изложбе којом се обележава 70 година Уницефа у Србији.
Дачић је додао да су се у нашем случају показали двоструки стандарди и да је у Шпанији, као и код нас, реч о једностраним потезима „који нису у складу са Уставом и централном влашћу и као такви представљају кршење међународног права“.
„Мени је интересантно како су неки политичари из Србије отишли у Барселону, а нису отишли у Бањалуку када се причало о референдуму. То је непринципијелно“, рекао је Дачић, алудирајући највероватније на ЛСВ, чији је лидер Ненад Чанак данас у Барселони.
Дачић је још једном истакао да став Србија има исти став, као и да је упозоравала да сценарио „који се десио нама може да се деси свакој земљи на свету“.
„Ако нема међународног права, онда нема ко да нас штити и све зависи од љубави великих сила, а то је врло релативна категорија“, навео је Дачић.
Шпанија је једна од пет држава-чланица ЕУ које нису признале једнострано проглашену независност Косова.
У Каталонији се данас одржава референдум о независности те шпанске регије, иако су га Уставни суд Шпаније прогласио неуставним.