У сваком случају, после референдума у Каталонији ништа више у Шпанији неће бити исто. Које ће бити последице за ЕУ, тек ћемо да видимо. Јер, из ЕУ још нема ни званичног става, а тешко да ће бити и јединственог.
Да ли је све почело са Косовом 1999. године и агресијом НАТО-а на јужну српску покрајину? Ако гледамо правно-формално, референдума око статуса јужне српске покрајине заправо није ни било, а Приштина је прогласила своју самосталност једном обичном декларацијом, што је Запад прихватио и признао независност Косова.
Крим је прогласио самосталност 2014. године после одржаног референдума по свим међународним стандардима. Референдум на Криму одржан је без насиља и уз присуство међународних посматрача. Резултат тог референдума је неспоран по свим међународним стандардима, и Крим је захваљујући демократски израженој вољи својих грађана враћен матици Русији.
Референдум о независности Шкотске био је на први поглед демократски, иако је енглеска краљица прекршила свето правило, а то је да се Бакингемска палата никада не меша у дневну политику. Јер краљица је јавно позвала Шкоте да на референдуму гласају за останак у Уједињеном Краљевству. Резултат по којем Шкотска остаје у Великој Британији био је доста тесан. Шкоти сада најављују нови референдум по истом питању, док Лондон тврди да на то сада немају право. Слично се догађало и када је својевремено одржан референдум о независности канадске провинције Квебек.
Уједињење две немачке државе остварено је без референдума, пуким рушењем Берлинског зида.
Најновији референдум о независности Курда у Ираку, одржан против воље Багдада, подржали су Американци. Против референдума били су и Турци, јер би то могао да буде преседан и за референдум Курда у Турској.
Опет, Еритреја је стекла независност после крвавог рата с Етиопијом али уз наклоност Запада.
Када су сепаратисти-аутономаши својевремено најавили референдум о независности на Корзици, префект Корзике позвао је у паници, у два ноћу, француског председника Франсоа Митерана са питањем шта да ради.
„Господине, најближи гарнизон Легије странаца је на три километра од ваше палате“, одговорио је Митеран и спустио му слушалицу.
Дакле, референдум је врло флексибилан појам демократског изражавања воље грађана. Све зависи из којег се угла гледа, да ли је држава у којој се одвија референдум чланица НАТО-а, потенцијална чланица, или није. Искуство са простора бивше Југославије то нам најбоље говори. Иако не треба поредити некадашњу СФРЈ и Каталонију, јер СФРЈ је 1991. године имала најмање пет Каталонија…
У емисији „На нишану Мирослава Лазанског“ о тој теми разговарамо са др Александром Гајићем из Института за европске студије, Драгољубом Којчићем политичким филозофом и бившим министром спољних послова Савезне Републике Југославије, Живадином Јовановићем.