Све веће европске земље већ су биле мете напада: Британија, Француска, Немачка и Шпанија, иако је у тим земљама забележен мањи број илегалних имиграната. Примера ради, у првој половини 2017. године само у Италију ушло је 82 одсто илегалних имиграната, од свеукупног броја илегалних имиграната који су ушли у Европу.
Најзанимљивије објашњење јесте оно које заступа тезу да је Италија изузетак, јер је италијанска мафија успела да спречи џихадисте да се групишу и организују нападе. Ту тезу су засновали на једном примеру.
„Приметили смо да да италијански мафијаши имају већу контролу јужног дела земље, а већина муслимана живи на северу земље, а чак ни тамо нису оформили своја гета нити живе у већ постојећим“, рекао је Артуро Варвели са Међународног факултета за политичке науке у Милану.
„Једним делом, то мора да буде под контролом мафије“, слаже се и локални полицијски командант, али додаје и да велику улогу у сузбијању тероризма има полиција, која у томе има велико искуство.
„Борба против организованог криминала је нашим службама дала велико искуство и то баш у надзирању чврсто повезаних мањих група. Такође, имамо искуство из процеса надзирања левих и десних терористичких ћелија које су деловале у Италији током седамдесетих и осамдесетих година прошлог века“, испричао је за „Економист“.
Тамошњи судови такође немају проблема са издавањем налога за надзирање и прислушкивање. У осталим земљама то иде мало теже.
Када је 24. августа Боинг 737 с аеродрома у Болоњи полетео за Тирану, главни град Албаније, у њему је било 209 особа које су протеране из Италије због „верског ектремизма“. Само дан раније из притвора је пуштен 22-годишњи муслиман, а ухапшен је зато што је на улазу у цркву једну особу покушао да одговори од те намере. Он је под константним полицијским надзором откад је први пут приведен, почетком 2016. године.
Али постоји још један разлог зашто је Италија сигурнија од других земаља. Они и немају тако велики број људи које би надзирали, јер их већим делом изручују трећим земљама, или враћају у земље одакле су дошли.