„Маријано Рахој (премијер Шпаније) припада породици партије која доминира у Европској унији. Председници Европског савета, Европске комисије и Европског парламента Доналд Туск, Жан-Клод Јункер и Антонио Тајани, попут Рахоја, представљају Европску народну партију (најутицајнија политичка сила у ЕУ). И мислим да су они крајње уздржани да не доведу једног од својих чланова у тешку ситуацију“, рекао је Ламбертс за телевизију РТБФ.
Он је, истовремено, скренуо пажњу на чињеницу да је према Пољској и Мађарској, где власти нису део политичке породице ЕНП, став Брисела прилично чврст.
„Различита мерила о којима сам чуо од посланика екстремне деснице на пленарном заседању Европског парламента (расправа о ситуацији у Каталонији 3. октобра) нису у потпуности неоснована“, рекао је европски парламентарац.
Референдум о независности, који не признају шпанске власти и који је и пре одржавања замрзнуо Уставни суд земље, одржан је 1. октобра. На неким местима дошло је до сукоба полиције и бирача, а са обе стране има повређених. Према последњим извештајима, тог дана је повређено готово 900 Каталонаца.
Парламент Каталоније одржаће 9. октобра заседање на којем планира „да расправља о резултатима референдума“. Није искључено да би на тој седници присталице независности (Кандидатура за народно јединство и коалиција „Заједно за ’да‘“ имају апсолутну већину у Парламенту) могле да усвоје декларацију о независности.