Након потписивања Меморандума о разумевању са косовском владом, О’Конел је саопштио да Косово не може да напредује са непрофесионалцима и послушницима.
„Корупција и непотизам и даље представљају озбиљне проблеме за Косово, а најбољи примери тих случајева јесу јавна именовања непрофесионалаца који нису ту да помогну, већ да унапреде циљеве својих шефова“, рекао је О’Конел.
Британски дипломата је казао да Приштина и Велика Британија имају заједнички интерес да „Косово буде безбедна, просперитетна и економски и политички развијена земља“.
А да би напредовало, додао је британски дипломата, потребни су способни и независни људи у јавним институцијама.
„Зато смо и започели заједнички пројекат запошљавања високообразованих кадрова“, пренео је портал „Индекс онлајн“ речи британског амбасадора.
О’Конел је истовремено изразио задовољство што су премијер Рамуш Харадинај и коалициони партнери у косовској влади одлучили да убрзају тај пројекат.
Иначе, Тачи је раније на заједничкој конференцији са албанским председником Иљиром Метом коментарисао то што је амбасадор Велике Британије напустио конференцију на којој је разматран извештај о односу грађана Косова према формирању Специјалног суда за ратне злочине ОВК над Србима.
Одговарајући на питање новинара, Тачи је оценио да је такво понашање амбасадора „дечје и нимало дипломатско“.
Додао је да он није видео да је амбасадор био у сали, па није видео ни да је отишао.
„Ако је изашао зато што је имао обавезе, то је његова одлука. А ако је изашао незадовољан расправом, то је онда фрустрирајуће понашање, дечје и нимало дипломатско“, истакао је Тачи.
Тачи је на тој конференцији рекао да је пристао на формирање Специјалног суда под притиском међународне заједнице, уз обећање да ће Косову бити направљени уступци, међу којима су, између осталих, нова признавања независности и чланство у Унеску.
Танјуг